شماره خبر : ٥٤٨٩٣٤ 

  تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ٤ بهمن ١٣٩٧    ا   ١٠:٠٤
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در گردهمایی مدیران گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌ها:
نیاز به تغییر محتوای دروس معارف اسلامی بسیار جدی است/ در دانشگاه‌ها حل‌کننده مسائل جوانان باشید
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خطاب به معاونین آموزشی-پژوهشی و مدیران گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌ها گفت: فرصت حضور شما در جمع جوانان دانشگاهی، فرصتی تکرارناشدنی و بی‌بدیل است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : نیاز به تغییر محتوای دروس معارف اسلامی بسیار جدی است/ در دانشگاه‌ها حل‌کننده مسائل جوانان باشید

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خطاب به معاونین آموزشی-پژوهشی و مدیران گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌ها گفت: فرصت حضور شما در جمع جوانان دانشگاهی، فرصتی تکرارناشدنی و بی‌بدیل است.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع ‌رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در گردهمایی معاونین آموزشی-پژوهشی و مدیران گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی سراسر کشور که در مشهد مقدس در حال برگزاری است، با یادآوری این نکته که در هر دوره و نسلی سوالی در اذهان شکل می‌گیرد که قالب این سوال با دوره‌های گذشته متفاوت است، اظهار داشت: سرعت تحولات به گونه‌ای است که نه‌ تنها تفاوت بین دو نسل بلکه حتی تفاوت بین یک نسل در سنین مختلف را شاهد هستیم. وسایل تغییر می‌کند، ابزار تغییر می‌کند، نوع نگاه تغییر می‌کند و مرکز انباشت مسائل یا متراکم‌ترین بخش جامعه که این سیر تحولات در آن دیده می‌شود، دانشگاه است و شما کسانی هستید که بناست در دانشگاه‌ها حل‌کننده مسائل جوانان باشید.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها که در موضوع «چشم‌انداز روشن آینده انقلاب، محصول مقاومت امروز» سخن می‌گفت، ضمن ارائه آماری درباره اهمیت دروس عمومی در دانشگاه‌های جهان، افزود: این تلقی که تدریس دروس معارف اسلامی به اقتضای انقلاب اسلامی در دانشگاه‌های ایران غیرمترقبه است، اشتباه است چراکه این موضوع در جهان پذیرفته شده است و این تلقی وجود دارد که نسلی که به عنوان متخصص و کارشناس در فضای دانشگاه تربیت می‌شوند و قرار است بعدا وارد فضای اداره عمومی کشور بشوند باید با اولیات مسائل جامعه و هنجارهای اصلی و پذیرفته‌شده آشنایی داشته باشند.

وی افزود: در نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران به لطف مجاهدت‌هایی که صورت گرفته است، فرصت ارائه محتوا در اختیار اساتید معارف قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رستمی موضوع تقابل و به چالش کشیده شدن انقلاب اسلامی ایران با نظام لیبرال-دموکراسی را استثنایی توصیف کرد و گفت: امروز دیگر کسی تردید ندارد که حتی نظام کمونیستی چین نیز جزئی از نظام لیبرال-دموکراسی است و این موضوع در اقتصاد چین نمایان است. وی افزود: انقلاب اسلامی ایران نظامی را که به رهبری غرب تشکیل شده و ایالات متحده آمریکا سردمدار آن است را به چالش کشیده است و به همین دلیل، ایران از سوی آمریکا و بسیاری از متحدانش مورد دشمنی قرار گرفته است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار داشت: جامعه جوان دانشگاهی بیشترین ارتباط را با فضای متلاطم و پرآشوب دارد که غیر از دفاتر نهاد دانشگاه و اساتید دروس معارف اسلامی، این قشر ملجا و پناهگاهی ندارد. وی افزود: البته میزان فرصت‌هایی که در اختیار یک مسئول نهاد رهبری در دانشگاه است با میزان فرصت‌هایی که در اختیار یک استاد دروس معارف اسلامی است، قابل قیاس نیست و این موضوع علی‌الخصوص در بیان موضوعاتی که با ذهن و دل و جان دانشجو گره خورده است، نمایان می‌شود و مدرسان دروس معارف باید قدر این فرصت عظیم را بدانند.

وی خطاب به مدیران گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌ها گفت: فرصت حضور شما در جمع جوانان دانشگاهی، فرصتی تکرارناشدنی و بی‌بدیل است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رستمی با بیان اینکه دروس معارف اسلامی در ابتدای انقلاب و به برکت برخی از حرکت‌ها و اقدامات وارد فضای دانشگاه‌ها شده است، گفت: حضرت آقا در دیداری فرمودند امام(ره) معتقد بودند بی‌تردید این فرصت دروس معارف یکی از فرصت‌های بی‌بدیلی بوده که به مجموعه متدین و باورمند داده شده است.

وی با اشاره به اینکه مسائل، شبهات و شکل بیان مسائل در حال تغییر است، گفت: ما ناچاریم از اینکه ادبیات خود را بروز کنیم و آن را متناسب با مخاطب خود سازیم، ناچاریم از اینکه محتوایی که ارائه می‌دهیم، متناسب با نیاز مخاطب باشد.

رستمی به بیانات رهبر معظم انقلاب به وی پس از انتصاب به عنوان رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها اشاره کرد و ادامه داد: توصیه‌ای که حضرت آقا در رابطه با دروس معارف اسلامی داشتند اتقان در بیان و اتقان در محتوا بود. وی افزود: نیاز به تغییر محتوای دروس معارف اسلامی بسیاری جدی است و لازمه این تغییر این است که آن مرکزی که قوه تولید محتوی و ارائه روش تدریس و مجوز دادن به تغییر سرفصل است خودش را بروز کند و دوما اساتید هم در این روند تغییر مشارکت و خود را مقید کنند که تغییر کنند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در قسمت پایانی سخنان خود خطاب به شرکت‌کنندگان در این گردهمایی گفت: بدون شک شما در سنگر جهاد کبیر هستید و به تعبیر مقام معظم رهبری امروز در یک پیچ تاریخی هستیم.

لازم به ذکر است، گردهمایی معاونین آموزشی-پژوهشی و مدیران گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی سراسر کشور با شعار محوری «دهه پنجم انقلاب؛ نوآوری در ادبیات، تحول در محتوی» در مشهد مقدس در حال برگزاری است.


خروج
مدیر گروه‌های معارف اسلامی

حجت الاسلام و المسلمین امرالهی

ادارات:

 

پیوندها