شماره خبر : ٥٤٨١٠٠ 

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٥ دی ١٣٩٧    ا   ١٤:١٧
حجت الاسلام قریشی در نشست کمیته معارف اسلامی استان خوزستان تاکید کرد :
تشکیل گروه‌های علمی در استان‌ها بازوی اصلاح و به روزرسانی متون درسی
حجت الاسلام سیدقریشی در نشست کمیته معارف اسلامی استان خوزستان گفت: بر اساس نگاه راهبری امور گروههای معارف اسلامی تمرکززدایی شده و مسئولان استانی می‌توانند مجوزهای مربوطه را صادر کنند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تشکیل گروه‌های علمی در استان‌ها بازوی اصلاح و به روزرسانی متون درسی

تشکیل گروه‌های علمی در استان‌ها بازوی اصلاح و به روزرسانی متون درسی


حجت الاسلام سیدقریشی در نشست کمیته معارف اسلامی استان خوزستان گفت: بر اساس نگاه راهبری امور گروههای معارف اسلامی تمرکززدایی شده و مسئولان استانی می‌توانند مجوزهای مربوطه را صادر کنند.
معاون آموزشی و پژوهشی نهاد، شرایط کار استادان گروه معارف اسلامی را سخت دانسته و گفتند: از نگاه دانشجو استاد معارف درباره همه مسائل و مشکلات کشور باید پاسخگو باشد لذا ستاد باید همه جانبه پشتیبان اساتید گروه معارف باشد.
ایشان با اشاره به این که ۵ میلیون ساعت در هر ترم به دروس معارف اختصاص دارد، گفت: با استفاده از این ظرفیت می توان فعالیت های بزرگ و موثری در دانشگاه‌ها انجام داد. علاوه بر تبادل نظر و هم‌افزایی، باید کار منطقه‌ای انجام بدهیم. صف با مسائل متنوع و متعددی مواجهه دارد و بسیار می‌تواند به ستاد در این زمینه کمک کند.
حجت الاسلام قریشی تصریح کرد : به عنوان مثال 5 نفر از اساتید با هم می‌توانند در مورد یک مشکل که در منطقه و استان وجود دارد یک کتاب یا مقاله بنویسند. این یکی از مهم‌ترین راه‌های تولید علم است.
معاون آموزشی و پژوهشی نهاد در ادامه گفت : ما در آینده در نگارش کتب معارفی نیز باید به همین سمت برویم. اساتید معارف در دانشگاه ها می بایست متون آموزشی جدید مطابق با ذائقه روز دانشجویان برای تدریس تالیف نمایند.
وی تاکید کرد : درس‌های ما به‌روز رسانی مناسب نمی‌شود. اما این مسئله نیاز به لوازمی دارد. یک لازمه آن در ستاد است و یک لازمه‌اش در صف است. لازمه ستادی آن این است که ما پژوهش‌های خودمان را در سطح کشور گسترده کنیم و نیازها را به‌موقع ببینیم سپس آنها را بیاوریم و در درس هایمان اعمال کنیم. در صف هم نیاز داریم که گروه‌های علمی در استان‌ها شکل بگیرند.

اهمیت مساله کیفیت بخشی و  ارتقابخشی اساتید گروه معارف
حجت الاسلام حسین‌زاده معاون آموزشی پژوهشی استان خوزستان در ادامه با اشاره به اهمیت مساله کیفیت بخشی و  ارتقابخشی اساتید گروه معارف اسلامی استان گفت: این مسأله اهتمام جدی‌تر همه مسئولان ستادی و استانی را می‌طلبد به عبارتی اگر تفویض اختیارات اداری به استان‌ها جهاد اصغر بود قطعاً این نقطه جهاد اکبر است.
وی با اشاره به مشکلات پیش رو افزود: متأسفانه در راه رسیدن به این اهداف مشکلاتی هم وجود دارد از جمله فقر اساتید هیات علمی که امیدواریم با مساعدت و همکاری مسئولان ستاد و استان این مشکلات نیز مرتفع شوند.

جذب اعضای هیئت علمی اولویت مدیران گروه های معارف اسلامی

در ادامه جلسه حجت الاسلام صفری با برشمردن نقاط ضعف و قوت گروه‌های معارف اسلامی استان خوزستان بر نقش مدیران گروه‌های معارف اسلامی در جذب اعضای هیئت علمی تأکید کرد و افزود: در حال حاضر با وجود 200 هزار دانشجو، تعداد اعضای هیئت علمی استان خوزستان بسیار کم است که با محاسبه این مسئله که حدود 10 درصد کل دروسی که دانشجویان باید بگذرانند بر عهده گروه معارف است اهمیت پرداحتن به این مساله دوچندان می شود.
وی در ادامه با برشمردن رتبه استان خوزستان از حیث استفاده از اساتید داری مجوز در میان دیگر استان‌ها گفت: با وجود تلاش‌های انجام شده استان خوزستان در رتبه هجدهم قرار دارد.
حجت الاسلام صفری تاکید کرد : باید تلاش شود تا از اساتید دارای مجوز استفاده شود. وی در ادامه به تعدادی از سوالات مدیران از جمله تعداد اساتید هیئت علمی، مستئل اساتید حق التدریس و مسئله ارتقای اساتید گروه معارف اسلامی پاسخ گفتند.

 


خروج
مدیر گروه‌های معارف اسلامی

حجت الاسلام و المسلمین امرالهی

ادارات:

 

پیوندها