نمایش محتوا

 


شماره خبر :٥٤٤٩٧٣ 

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٩ آبان ١٣٩٧    ا   ١٢:٢٩
پیروز چالش چهل ساله
رهبر انقلاب در دیدار با دانش‌آموزان و دانشجویان به مناسبت سالروز ۱۳ آبان، به چالشی که از ابتدای پیروزی انقلاب، بین ایران و آمریکا شکل گرفته است و تا به امروز ادامه دارد، اشاره کرده و فرمودند: «یک حقیقت مهمّی در اینجا وجود دارد که گاهی از چشم بعضی‌ها پنهان می‌ماند، از کثرت وضوح مخفی می‌شود. آن حقیقت یک حقیقت درخشانی است و آن، این است که در این چالشِ چهل‌ساله، طرفی که مغلوب شده آمریکا است، طرفی که پیروز شده جمهوری اسلامی است.» به‌همین مناسبت، خط حزب‌الله در اطلاع‌نگاشت این هفته‌ی خود، جایگاه دو کشور ایران و آمریکا در دنیای امروز را مورد بررسی قرار داده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :

رهبر انقلاب در دیدار با دانش‌آموزان و دانشجویان به مناسبت سالروز ۱۳ آبان، به چالشی که از ابتدای پیروزی انقلاب، بین ایران و آمریکا شکل گرفته است و تا به امروز ادامه دارد، اشاره کرده و فرمودند: «یک حقیقت مهمّی در اینجا وجود دارد که گاهی از چشم بعضی‌ها پنهان می‌ماند، از کثرت وضوح مخفی می‌شود. آن حقیقت یک حقیقت درخشانی است و آن، این است که در این چالشِ چهل‌ساله، طرفی که مغلوب شده آمریکا است، طرفی که پیروز شده جمهوری اسلامی است.» به‌همین مناسبت، خط حزب‌الله در اطلاع‌نگاشت این هفته‌ی خود، جایگاه دو کشور ایران و آمریکا در دنیای امروز را مورد بررسی قرار داده است.

جایگاه آمریکا بعد ازچهل سال چالش با ایران
در یک نگاه وسیع‌تر وضعیت آمریکا را وقتی‌که نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که قدرت آمریکا و اقتدار و هیمنه‌ی آمریکا در دنیا رو به افول و رو به زوال است.(۱۳۹۷/۰۸/۱۲) یعنی اگر با سی سال قبل از این مقایسه کنیم؛ مقایسه کنیم وضع سیاسی او را، وضع اقتصادی او را، وضع اجتماعی او را، نفوذ و حضور او را در دنیا، بوضوح خواهیم دید که تنزل کرده و رو به ضعف آمده است. در این خصوص، مواردی را من اینجا یادداشت کرده‌ام:(۱۳۸۹/۰۵/۲۷)

۱- کاهش قدرت نرم
قدرت نرم آمریکا فرسوده شده است و در حال از بین رفتن است... قدرت نرم چیست؟ قدرت نرم این است که یک دولتی بتواند خواسته‌ی خود و نظر خود و عقیده‌ی خود را به اطراف بقبولاند و آنها را اقناع کند به نظر خود؛ این قدرت در آمریکا امروز رو به ضعف کامل و رو به فرسودگی کامل است.(۱۳۹۷/۰۸/۱۲) تحریم‌های آمریکا در دنیا با عکس‏العمل شدید مواجه می‏‌شود. تصمیم‌های آمریکا در زمینه‏‌ی مسائل جمعی، با امتناع دولت‌های دیگر در اروپا و غیر اروپا مواجه می‏شود. انتخاب‌های اقتصادی آمریکا در مسائل جهانی، با چالش عظیم قدرت‌های مردمی و سیاسی در دنیا مواجه می‌‏شود.(۱۳۷۹/۰۵/۰۵)

۲- شکست الگوی لیبرال دموکراسی
نه‌فقط اقتدار معنوی و قدرت نرم خود آمریکا رو به افول است بلکه حتّی لیبرال‌دموکراسی را هم که پایه‌ی اساسی تمدّن غرب است، اینها بی‌آبرو کردند، دارند بی‌آبرو می‌کنند... البتّه لیبرال‌دموکراسی - بنده قبل‌ها هم مکرّر این را گفته‌ام- خود ملّت‌های غربی را که پایه و اساس حکومت‌شان و نظام اجتماعی‌شان بر لیبرال‌دموکراسی است، بدبخت کرده. لیبرال‌دموکراسی‌ای که امروز در غرب رایج است، خود آنها را بیچاره کرده؛ شکاف‌های اجتماعی، نبود عدالت اجتماعی، نابود شدن خانواده، فساد اخلاقی فراگیر و همه‌گیر، فردگرایی‌های افراطی و شدید؛ خود آنها بیچاره شده‌اند.(۱۳۹۷/۰۸/۱۲) بعضی از صاحب‌نظران غربی گفتند که امروز وضع آمریکا و غرب شبیه وضع شوروی سابق در سال‌های اواخر دهه‌ی ۸۰ میلادی است که منجر به سقوط شد.(۱۳۹۰/۱۱/۱۴)

۳- اضمحلال قدرت نظامی
قدرت سخت آمریکا هم بشدّت ضربه دیده... بله، ابزار نظامی دارند، امّا نیروی انسانی نظامی آمریکا بشدّت افسرده، سردرگم، سرگشته، مردّد [است]. برای همین است که در بسیاری از کشورهایی که آنها حضور دارند، برای اینکه بتوانند مقاصد خودشان را پیش ببرند، از سازمان‌های جنایت‌کاری مثل بلک‌واتر و از این قبیل استفاده می‌کنند.(۱۳۹۷/۰۸/۱۲)

۴- بحران اقتصادی و مالی
آمریکا امروز پانزده تریلیون دلار بدهکار است؛ رقم، رقمی افسانه‌ای‌ است؛ پانزده تریلیون دلار بدهکاری آمریکا است! قریب به هشتصد میلیارد دلار کسر بودجه‌ی آمریکا است در همین سال جاری؛ یعنی اینها درواقع عقب‌ماندگی‌های اقتصادی است.(۱۳۹۷/۰۸/۱۲) کسری بودجه‌ی فراوان، قرض فراوان، فشار مردم، حرکت ضد وال‌استریت، حرکت - به قول خودشان - نود و نُه درصدی. اینها حوادث مهمی است.(۱۳۹۱/۰۵/۰۳)

۵- شکست سیاست‌های بین‌المللی آمریکا
همه‌ی واقعیت‌های منطقه‌ی ما نشان‌دهنده‌ی این است که آمریکا در اهداف خود در این منطقه و در بیرون این منطقه شکست خورده است. آمریکا در سوریه... در عراق... در لبنان... در قضیه‌ی فلسطین... در تسلّط بر مسائل افغانستان و پاکستان شکست خورده است، در بین آن ملّت‌ها منفور است؛ در خارج از این منطقه هم همین‌طور است؛ آمریکا در اوکراین شکست خورده است؛ شما هستید که دچار شکست شدید؛ سال‌های متمادی است شکست پشتِ سرِ شکست.(۱۳۹۳/۱۱/۱۹)

۶- منفور در چشم ملت‌ها
جبهه‌ی مقابل ما از عقبه‌ی مردمی در دنیا بکلی محروم است. یعنی شما هیچ کشوری را پیدا نمی‌کنید که مردم آن طرفدار رژیم ایالات متحده‌ی آمریکا یا رژیم غاصب صهیونیستی باشند. اینها هیچ جا عقبه‌ی مردمی ندارد؛ حتّی آنجاهائی که دولت‌هایشان متعصبانه از اینها دفاع می‌کنند، مردمشان نسبت به اینها مخالفند؛ با اینکه خیلی‌شان غیر مسلمانند.(۱۳۸۹/۰۵/۲۷)

جایگاه ایران بعد از چهل سال چالش با آمریکا
نقطه‌ی مقابل {آمریکا}، جمهوری اسلامی است. من البتّه نمی‌خواهم بزرگنمایی کنم، نمی‌خواهم مبالغه کنم؛ ما از صفر شروع کردیم، راهی را که دیگران در طول ۱۰۰ سال، ۱۵۰ سال یا بیشتر رفتند، بنده مدّعی نیستم که ما در طول ۴۰ سال توانستیم برویم امّا مدّعی‌ام که در طول این چهل سال مرتّباً جلو رفتیم، مرتّباً پیشرفت کردیم، مرتّباً قوی شدیم؛ حرکت چهل‌ساله‌ی جمهوری اسلامی، این را بروشنی اثبات می‌کند.(۱۳۹۷/۰۸/۱۲)

۱- استقلال
انقلاب آمد استقلال کامل سیاسی را به کشور داد. یعنی امروز در این دنیای بزرگ، در میان این قدرت‌های بزرگ، یک قدرت وجود ندارد که بتواند ادعا کند خواست او، اراده‌ی او بر اراده‌ی مسئولین کشور یا ملت ایران اندک تأثیری دارد.(۱۳۸۹/۱۱/۱۵) امروز احساسات جوانان و نوجوانان عزیز ما در سرتاسر کشور احساسات استقلال‌طلبانه است. بعضی‌ها حتّی به مبانی دینی هم خیلی پابند نیستند امّا نسبت به تسلّط بیگانه احساس مقاومت می‌کنند.(۱۳۹۷/۰۸/۱۲)

۲- آزادی
فضای آزادی را جمهوری اسلامی به ما داد...(۱۳۹۶/۰۲/۲۷) کشوری که قرن‌های متمادی به حکومت فردی عادت کرده بود، به حکومت استبدادی عادت کرده بود، یکی از بهترین مردم‌سالاری‌ها در این کشور رشد پیدا کرد.(۱۳۹۱/۰۸/۱۰)

۳- عدالت
در باب عدالت کارهای بسیار زیادی انجام گرفته، کارهای بسیار خوبی انجام گرفته است، منتها این، آن عدالتی که ما دنبالش هستیم و آرزوی ملّت مسلمان است نیست، با آن فاصله دارد؛ وَالّا اگر شما مقایسه کنید کشور ما را با دوران قبل از انقلاب یا با بسیاری از کشورهای دیگر، می‌بینید در اینجا فاصله‌ی طبقاتی کمتر است، توانایی‌های قشر ضعیف بیشتر است، عمومیت آموزش‌وپرورش و بهداشت و دیگر چیزها حتماً از بسیاری کشورهای دیگر بیشتر است.(۱۳۹۷/۰۱/۰۱)

۴- معنویت
روزبه‏‌روز که گذشته است، می‌‏بینید مردم پایبندی‏شان به مسائل دینی و ارزش‌های معنوی بیشتر شده است. کِی در کشور ما این همه جوان در مراسم معنوی شرکت می‌کردند؛ در مراسم عبادی ماه رمضان، در روز عید فطر؟... دست‌های دشمن و تبلیغات دشمن نه فقط نتوانسته مردم را از احساسات دینی عقب بنشاند، بلکه روزبه‏روز این احساسات تندتر و این معرفت عمیق‌‏تر شده است.(۱۳۸۹/۰۷/۲۷)

۵- مردم‌سالاری دینی
نسل جدید ما فراموش نکند، ما دوره‌ی قبل از انقلاب را با همه‌ی وجودمان لمس کردیم؛ دیکتاتوری را، در حاشیه بودن مردم را، بی‌اعتنائی به مردم در امر حکومت را با همه‌ی وجودمان دیده‌ایم... رؤسا، سلاطین، پادشاهان و اطرافیانشان، می‌آمدند، می‌رفتند، [امّا] مردم فقط تماشاچی بودند؛ هیچ نقشی نداشتند. انقلاب اسلامی آمد و مردم را از حاشیه به متن آورد؛ مردم شدند صاحب اختیار.(۱۳۹۶/۰۵/۱۲)

۶ - پیشرفت علمی
پیشرفت‌های علمی ما در این مدت سی و چند سال، پیشرفت‌های حیرت‌آوری است. حالا فناوری هسته‌ای تصادفاً معروف شده است و همه توجه دارند - هم در کشور، هم در دنیا - لیکن فقط این نیست.(۱۳۹۰/۱۱/۱۴) در زمینه‌ی فناوری زیستی... در فناوری نانو... در فناوری انرژی‌های نو... در صنایع هوافضا... در ساخت ابررایانه‌ها... در مسئله‌ی بسیار مهم سلولهای بنیادی پیشرفت کردیم، مسئله‌ی شبیه‌سازی همین‌جور، در رادیوداروها... در نانوداروهای ضدسرطان همین‌جور؛ اینها همه جزو دانش‌های سطح بالای دنیاست. این چند موردی که من گفتم و بعضی از موارد دیگر، جزو دانش‌های درجه‌ی یک سطح بالای دنیاست، که بعضی از اینها را پنج تا کشور، ده تا کشور در دنیا بیشتر ندارند؛ ما در اینها پیشرفت کردیم؛ این در حالی بود که درهای انتقال دانش از همه سوی دنیا روی ما بسته است.(۱۳۹۰/۰۵/۱۶)

۷- عمق راهبردی ایران
جوامع اسلامی در سراسر جهان به عمق استراتژیک و عقبه‌ی مستحکم جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده‌اند...(۱۳۸۷/۱۲/۲۲) خیمه‌ای که این‌جا سرپاست، ریسمان‌ها و میخ‌های عمیقی که این خیمه در سرزمین اسلامی دارد، در کشورهای دیگر کوبیده شده است. ما در ملت‌های گوناگون عمق استراتژیک داریم...(۱۳۸۴/۰۷/۲۴) مفاهیم انقلاب و مفاهیم اسلام، مثل عطر گل‌هاى بهارى است... نسیم روح‌افزا و روان‌بخشى است که همه‌جا را به خودى خود می‌گیرد؛ حالا جنجال کنند، دادوبیداد کنند؛ رفته، صادر شده و الان شما در کشورهاى گوناگونى ملاحظه کنید...(۱۳۹۳/۰۹/۰۶)

۸- خودکفایی
{آمریکا} تحریم را برای این انجام داد که بلکه اقتصاد را فلج کند، کشور را فلج کند و عقب نگه دارد؛ نتیجه چه شده؟ نتیجه این شده که حرکت به سمت خودکفایی در کشور سرعت گرفته. ملّت ایران در طول سال‌های متمادی عادت کرده بود که همه‌چیز را وارد کند. ما حالا به برکت تحریم‌هایی که کردند، عادت کردیم که همه‌چیز را اوّل خودمان برویم به سراغ ساختن و تولید کردن.(۱۳۹۷/۰۸/۱۲)

۹- پیروز در منازعات منطقه
ما بعکسِ جبهه‌ی مقابل که تجربه‌اش در خاورمیانه شکست خورد، در عراق شکست خورد، در افغانستان شکست خورد، در مناطق مختلف شکست خورد، در هر جائی که وارد شدیم، تجربه‌های ما موفق بوده. در همین جاهائی که اسم آوردم، در آن حدی که جمهوری اسلامی وارد شده است، وظیفه‌ی خود دانسته است، موضعی گرفته است، اقدامی کرده است، ما با موفقیت همراه بودیم؛ این را همه اعتراف می‌کنند.(۱۳۸۹/۰۵/۲۷)


خروج
خدمات پرکاربرد

اطلاعیه ها

فرم های پرکاربرد ادارات