نمایش محتوا

 


شماره خبر :٥٤٠٣٩٥ 

  تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ١١ تير ١٣٩٧    ا   ٠٨:٣٣
مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان رونمایی کرد:
گونه شناسی جریان روشنفکری در ایران معاصر
درس گونه شناسی جریان روشنفکری در ایران معاصر با تدریس استاد خسروپناه در دو بخش اول و دوم در قالب14 جلسه درسی منتشر شد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : گونه شناسی جریان روشنفکری در ایران معاصر

ضرورت توجه به جریان شناسی امری واضح و مبرهن است و هر چه جریان­ ها را بهتر طبقه‌بندی کنیم، در مقام تدوین راهبردهای سیاسی، اجتماعی و... واقع­ بینانه­ تر برنامه­ ریزی می کنیم . در حقیقت جریان شناسی تقسیم‌بندی‌ها برای تسهیل در فهم است.جریان‌شناسی، نوعی طبقه‌بندیِ فکر و افراد جهانِ پیرامون است.

جامعه­ی ایران در قرن 19 از طریق حوادث، رویدادها و ارتباطاتی که در طی این قرن میسر گردید با جهان غرب آشنا و تعداد قلیلی از ایرانی­ها به فکر عقب افتادگی جامعه ایرانی و فاصله ای که با جهان غرب دارد؛ افتادند و با تحصیل و زندگی در غرب تلاش برای از بین بردن این عقب ماندگی بر اساس مبانی غربی را آغاز و جریانی به اسم روشنفکری را در ایران به وجود آوردند.

جریان های روشن­فکری هر کدام به اعتباری جریان نامیده می­شوند این اعتبار ناشی از آرای آن­ها و تاثیرات عینی بر جامعه و ... است اما اینکه با کدامین معیار یا بر اساس کدام تقسیم بندی می‌توان تصویری از فضای نظری جامعه ایران و گونه های مختلف جریان شناسی در سده اخیر به ‌دست داد؟ این پرسش، محور اصلی درس «گونه های روشنفکر دینی در ایران» است که تلاش شده است با استفاده از بیانات جامع استاد عبدالحسین خسروپناه، اصلی‌ترین مبانی یا مبادی تفکیک و تقسیم‌ جریان‌های فرهنگی کشور را روشن کند و درنتیجه مدعی است جریان‌شناسی معاصر در ایران ذیل این شکاف‌ها یا مسائل قابل احصا و دسته‌بندی است: دین، هویت، سنت و تجدد، حکومت دینی (اسلام سیاسی) و فرهنگ. بدین ترتیب بعد از تجدد که اولین و مهم‌ترین دال مرکزی تحولات مشروطه تا کنون در ایران است، می‌توان فهرستی از موضوعات را به عنوان مسائل اصلی شناسایی کرد که جریان‌شناسی‌ها معمولا گرداگرد آنها سامان گرفته است.

با این رویکرد مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان در راستای رسالت خود، درس گونه شناسی جریان روشنفکری در ایران معاصر با تدریس استاد خسروپناه در دو بخش اول و دوم در قالب 12 جلسه درسی منتشر کرد..

در این درس  به  مباحث زیر پرداخته شده است و فراگیران با این موارد آشنا خواهند شد :

  • كليات جريان شناسي فكري و جریان های فکری کشور
  • مفهوم شناسي جريان شناسي روشنفکری
  • علل انحطاط در تمدن اسلامی
  • آشنایی با مدرنیته، آثار و دست‌آوردها
  • ادامه مدرنیته و آثار و دست‌آوردها
  • مبانی مقدماتی روشنفکری ایرانی و اسلامی
  • روشنفکری در ایران
  • آزمون پایانی و دریافت گواهینامه

خروج
خدمات پرکاربرد

اطلاعیه ها

فرم های پرکاربرد ادارات