نمایش محتوا

 


شماره خبر :٥٣٧١٩٠ 

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٧    ا   ١٢:٢٩
تازه های نشر
کتاب تعلق؛ محور تحول در انسان
کتاب تعلق؛ محور تحول در انسان: نگاهی نو در اخلاق و تربیت اسلامی نوشته آیت‌الله حائری شیرازی توسط نشر معارف به چاپ رسید.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : کتاب تعلق؛ محور تحول در انسان

کتاب تعلق؛ محور تحول در انسان: نگاهی نو در اخلاق و تربیت اسلامی نوشته آیت‌الله حائری شیرازی توسط نشر معارف به چاپ رسید.

کتاب «تعلّق» درسهای اخلاقی آیت الله حائری شیرازی است که با نگاهی نو، به محورهای اصلی تحول در وجود انسان می‌پردازد. نویسنده در ابتدای کتاب می‌گوید: «دغدغه می‌خواهیم ببینیم اثر اخلاق در اسلام چیست و موضع آن کجاست و به‌ عنوان شروع، دربارۀ پیداکردن ارزش اخلاق و موضع آن ازنظر اسلام بحث می‌کنیم. اخلاق یعنی موضع‌گیری انسان در قبال مسائلی که با او مرتبط است. این موضع‌گیری نتیجۀ دو چیز است: یکی آگاهی و دیگری تعلّق.»

مباحث کتاب در بخشهایی با این عناوین تدوین شده است: جایگاه اخلاق در اسلام، محور تحول در وجود انسان، حب الدنیا رأس کل خطیئه، موضع انسان در برابر دنیا و حقیقت خودش، نفسانیت، آرزو، ذکر، انسان بین دو کشش، سیر و تیه و پرسش و پاسخ.

بخشهایی از کتاب بدین شرح است:
ارادۀ انسان است که وضع او را مشخص می‌کند. حرکت انسان، تابع تعلّق اوست؛ یعنی انسان در جهت تعلّق خود حرکت می‌کند. انسان موجودی است متحرّک که حرکت او نتیجۀ تعلّق او و در جهت تعلّق اوست. تعلّق به خاک، انسان را موجودی خاکی می‌کند. تعلّق به مافوق خاک، انسان را مافوق خاکی می‌کند.  

انسان به هر چیز که متعلّق شد، همان تعلّق مُبیّن هویت او می‌شود. اینکه آرزوها حجابهای انسان و خدا تلقی می‌شود، به این دلیل است که این آرزوها در انسان تعلّق به‌وجود می‌آورد و این تعلّقها انحطاط می‌آورد و این انحطاط، انسان را نسبت به خدا در پرده قرار می‌دهد. پس اگر بنا باشد پرده‌ها دریده شود، باید تعلّق‌ها کنار زده شود.

 این کتاب در 132صفحه و در قطع رقعی و دورنگ به قیمت 8000 تومان چاپ شده است.

دفتر نشر معارف تاکنون چهار کتاب «تعلق»، «آیینه تمام نما: گفتارهای عاشورایی»، «حکومت جهانی خدا: 70 نکته اعتقادی و اخلاقی» و «با علی(ع) در صحرا: شرح دو حکمت از نهج البلاغه» را از این نوسینده منتشر کرده است و تا ایام نمایشگاه کتاب آینده، کتابهای «نماز»، «تحجرگرایی»، «مقدمه ای بر تربیت دینی کودک»، «تفکر» و «اخلاق اسلامی» را از وی منتشر می‌کند.


خروج
خدمات پرکاربرد

اطلاعیه ها

فرم های پرکاربرد ادارات