شماره خبر : ٥٥٧٨٠٦ 

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ٦ شهريور ١٣٩٨    ا   ٠٩:٣١
گفتارپژوهی
بایسته های محتوای مفید و مورد علاقه دانشجوی امروز از نگاه اساتید
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : بایسته های محتوای مفید و مورد علاقه دانشجوی امروز از نگاه اساتید

سلسله مباحث گفتارپژوهی(91) :

 نوشته ذیل، ادامه نکات مهم بدست آمده از مصاحبه اساتید پیشکسوت و موفق دروس معارف اسلامی در موضوعات مختلف با عنوان گفتار پژوهی است، که با ذکر نام استاد به صورت دسته‌بندی شده تقدیم می‌گردد.دکتر جعفر گل‌محمدی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران:
در بحث آئین زندگی می گویم ما می خواهیم آئین خوب زیستن را بگوییم، ملاک‌های یک زندگی خوب را، سرمایه ای که برای یک زندگی خوب در دست ماست چیست؟ چه چیزهایی را باید کسب کنیم؟ موانع یک زندگی خوب چیست؟ دانشجو به اینها نیاز دارد. من در تمام درس‌هایم از روانشناسی هم استفاده می‌کنم، به بحث انسان سالم و ویژگی‌های آن و سلامت جسمی که اتفاقاً پایه اصلی در این مباحث است کاملا می پردازم . راجع به تغذیه وآنچه می خوریم و باید بخوریم و بیاشامیم، اینجا کم کم وارد بحث حلال و حرامها در خوردن می شوم و به اثر وضعی که بر رفتار و روان ما دارند اشاره می‌کنم، از مواد مخدر وانواع آن و اثرات آن‌ها می‌گویم، بطوریکه مثلاً بعضی دانشجویان به فکر فرو می‌روند و حتی گاه می‌پرسند اگر در خیابان خوراکی به ما تعارف کردند قبول کنیم یا خیر؟!
دکتر علی دژاکام، مدرس دروس معارف در دانشگاه‌های کشور:
به عقیده بنده بحث‌هایی درباره خداوند مهم است و طرح آنها در کلاس ضرورت دارد که ایمان و باور به خدا را زیاد کند، بحث اثبات خداوند و براهین اثبات و صفات خداوند ضروری به نظر نمی‌رسد، دانشجو خودش مسلمان است، گاه وقتی اینها را در ترم‌های قبل بیان می‌کردم، بعضی می‌گفتند استاد مگر شما با خدا مشکل دارید؟ پس باید موضوعاتی مطرح شود تا ایمان تقویت گردد، تأثیرات و کاری که ایمان با انسان می‌کند را باید گفت، بله مباحث مربوط به عدالت و حکمت خداوند، و یا مثلاً بحث خیر و شر مهم‌اند و مورد پرسش آنها، یا خیرخواهی خدا چیزی است که مخاطب با آنها درگیر است، نه آنچه در زندگی آنها مسأله نیست.
دکتر احمد دبیری، عضو هیأت علمی دانشگاه یزد:
به عقیده بنده ما مشکل چندانی در سرفصلها نداریم، همه مهم به نظر می رسند، بحث در چگونگی طرح آنها به گونه ای است که در زندگی جوان نقش داشته باشد، این را در سر فصل نمی توان یافت، اینرا خود استاد باید دارا باشد، با آوردن نکته های ناب یا خلاصه به صورتی که در زندگی دانشجو به دردش بخورد. مثلاً توحید در ربوبیت تشریعی را یا حّی بودن خداوند ، بحث برزخ و قیامت را، فقر وجودی و.....به طوری که برای دانشجو جا بیافتد که باید به یک نیروی دیگری توکل کند و در مقابل او تسلیم باشد و چه بخواهد و چه نخواهد به او وابسته است.


خروج
خدمات پرکاربرد
پیوندها