نمایش محتوا

 


شماره خبر :٥٤٢٥٤٩ 

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ٤ مهر ١٣٩٧    ا   ١٠:٣١
تجربه نگاری
اهمیت اولین جلسه در شروع نیمسال تحصیلی - بخش دوم
تجربه نگاری نکات مهم بدست آمده از مصاحبه اساتید پیشکسوت و موفق دروس معارف اسلامی در موضوعات مختلف ب است، که با ذکر نام استاد به صورت دسته‌بندی شده تقدیم می‌گردد. این متن اهمیت اولین جلسه در شروع نیمسال تحصیلی از نگاه اساتید پرداخته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اهمیت اولین جلسه در شروع نیمسال تحصیلی - بخش دوم

اهمیت اولین جلسه در شروع نیمسال تحصیلی

5. دکتر علی حسین زاده، عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان: در مورد راههای جذابیت بخشی در کلاس به عقیده بنده جلسات اولیه خیلی مهم است، اگر استاد کارش به اصطلاح جا افتاد، پیش می‌رود و اگر نه خیر، معمولاً اینطور است که دانشجویان قبلی تجربیات خود از استاد را در اختیار دانشجویان جدید می‌گذارند، که مثلاً این استاد فقط در امتحان گیر می‌دهد، ولی در بقیه مراحل و حضور و غیاب و فعالیت‌های کلاسی و ... می‌توان با او کنار آمد یا برعکس و ... این خیلی مهم است که دانشجو در همان جلسه اول بفهمد و حس کند که استاد اهل گیر دادن و مچ گیری نیست و اگر چیزی هم می‌گوید از روی دلسوزی است. با  نشاط کار کردن و به کار بردن عبارتهایی که دانشجو احساس راحتی کند در جلسات اولیه خیلی مهم است، دانشجو دوست دارد که از اول بداند منطق استاد در این درس که با او برداشته، چیست؟ مثلاً در بحث اندیشه اسلامی1 که موضوعات کلامی است بنده می‌گویم از ادبیات قهوه‌خانه‌ای و عامیانه بپرهیزید، اگر مطلبی را طرح می‌کنید مستدل و علمی باشد، اگر چه هیچ عیبی ندارد سـوال از نظر محتوی تند باشد، بنده از سؤال ناراحت نمی‌شوم.
6. دکتر عنایت الله شریفی، دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی: جلسات اول و دوم در واقع یک جنگ سرد بین استاد و دانشجو واقع می‌شود، بین به رخ کشیدن توانائی‌های استاد از نظر علمی و جذابیت و ... و بین به چالش کشاندن استاد توسط دانشجویان ـ که اینجا استاد باید با این نگرش که اگر چه تخصص من این است ولی خیلی چیزها را از دانشجویان یاد می‌گیرم و از رفتارهای شما الگو می‌گیرم و با بیان این نکات سعی کند کم کم به این جنگ خاتمه دهد.
7. دکتر هاشم قربانی، عضو هیأت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره): اینجانب در اولین جلسه حضور درکلاس، موضوعات مصوب درس مورد نظر را در تابلو یادداشت می‌کنم و به اجمال هر یک را توضیح می‌دهم، بعد در یک نظرسنجی از دانشجویان می‌خواهم علاقه‌مندی و اولویت خود را نسبت به هر یک ازآنها بیان کنند. آنگاه با توجه به فرصت کوتاه دو واحد برای درس، موضوعات انتخاب شده در کلاس با توجه به چارچوب‌های نهاد مطرح می‌شود.
#گفتارپژوهی

خروج
خدمات پرکاربرد

اطلاعیه ها

فرم های پرکاربرد ادارات