شماره خبر : ٥٦٠٨٨٧ 

  تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ٤ آذر ١٣٩٨    ا   ٠٩:٢١
حجت الاسلام و المسلمین دکتر رستمی:
آنچه پژوهشگاه باید به دنبال آن باشد جذب بهترین‌های حوزه آموزش عالی کشور برای تأمین نیازهای پژوهشی نهاد است
حجت الاسلام و المسلمین دکتر رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ضمن ابراز خرسندی از حضور در جلسه اعضای شورای علمی و پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی عنوان کرد که مأموریت پژوهشی مورد نیاز و پشتوانه هر فعالیت علمی در فلسفه وجودی نهاد است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : آنچه پژوهشگاه باید به دنبال آن باشد جذب بهترین‌های حوزه آموزش عالی کشور برای تأمین نیازهای پژوهشی نهاد است

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد، حجت الاسلام و المسلمین دکتر رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، در جلسه شورای علمی پژوهشی با اشاره به صدور مجوز رسمی قطعی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی، ضمن تبریک فرارسیدن ماه ربیع عنوان کرد: پژوهش برای پژوهش، پژوهش برای پژوهشگر مورد قبول نیست و باید مسیر کاربردی و کاربر محور باشد یعنی کارها و امور مغفول و به زمین مانده باید پیگیری شود.

وی با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبری افزود: در فضاهای دانشگاهی به ویژه در بحث‌ پژوهش، قسمت معرفتی و آموزشی آن بر عهده دوستان گروههای معارف اسلامی است. پژوهش در بعضی از محورها در حوزه مأموریت اصلی نهاد نیست، به عنوان مثال، آیا پژوهش در اقتصاد مقاومتی با وجود پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های مرتبط با دانش اقتصاد که تخصص و رسالت آن‌ها در این حوزه است اولویت کار نهاد است؟ لذا باید از ظرفیت‌های موجود کشور در همه ابعاد استفاده کرد و اگر جایی کاری زمین مانده است می‌بایست آنجا نهاد ورود جدی داشته باشد.

دکتر رستمی عنوان کرد: فعالیت دوستان دفاتر نهاد در فضای دانشگاهی، رصد وضعیت حوزه علوم دینی در دانشگاه­ها، ملاحظه و پایش جریان عمومی علم و دانشگاه در افق سند جامع علمی کشور از جمله رسالت­ها و مأموریت­های نهاد است بنابراین پژوهشگاه باید کارهای بنیادین و معرفتی و خوراک فکری را برای مسئولین دفاتر نهاد، ستاد نهاد و مدیران آن حاضر کند.

وی در رابطه با الزامی بودن انجام کار تخصصی در حوزه مأموریتهای نهاد، خاطر نشان کرد: هدف از تمام پیگیریهایی که دوستان در مجموعه پژوهشگاه انجام دادند، این نیست که برای افرادی کار و پژوهش فراهم کنیم بلکه هدف آن رسالتی است که بر دوش ما است و باید انجام شود.

رئیس نهاد اظهار کرد: آن چیزی که پژوهشگاه باید به دنبال آن باشد جذب بهترین­های حوزه آموزش عالی کشور است. البته این بهترین‌ها باید عزم تأمین مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه وظایف نهاد را داشته باشند و معتقد به این مأموریت باشند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر عیسی‌زاده، معاون آموزشی و پژوهشی نهاد ضمن تقدیر و تشکر از آقای دکتر هزارجریبی گفت: نگاه دانشگاه و دانشگاهیان به مجموعههای نهاد خصوصاً پژوهشکده‌های پژوهشگاه یک نگاه علمی است و باید در کارهای علمی دقت و توجه لازم را داشته باشیم. ما در مجموعه هیچ کاری را بدون مستندات و پشتوانه علمی نمیپذیریم.

وی افزود: پژوهشگاه نباید فقط در عرصههای نظری ایدهپرداز باشد بلکه باید در عرصه‌‌های عملی دانشگاهها هم وارد شود و راهکارهای عملی پیشروی اساتید دروس معارف و مدیران گروه‌های معارف اسلامی ارائه کند و باید دانشگاهیان بدانند که نهاد به مسأله تربیت دینی در تراز انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب اسلامی توجه دارد.

آقای دکتر هزارجریبی معاون پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی گفت: اولین کار پژوهشگاه بر اساس منویات و مطالبات مقام معظم رهبری، در عرصه پژوهش­های معارف اسلامی است.

وی افزود: همکاری با وزارتین علوم و بهداشت در تحقق طرح برگزاری کرسیهای آزاداندیشی، سبک زندگی، جنگ نرم، تمدن اسلامی، پشتیبانی از بسترسازی تحول سند دانشگاه اسلامی، پشتیبانی مطالعاتی از فرآیندهای سیاستگذاری و مدیریت فرهنگی در نظام دانشگاهی کشور جزء راهبردهای اساسی پژوهشگاه است.

  


خروج
خدمات پرکاربرد
پیوندها