نمایش محتوا

 


شماره خبر :٥٥٩١٨٤ 

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ١٧ مهر ١٣٩٨    ا   ١٦:١١
حجت الاسلام و المسلمین دکتر ساداتی نژاد:
اربعین فقط گرامیداشت خاطره‌ای از گذشته نیست، بلکه چراغ راه امروز و فرداست.
به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد، حجت الاسلام و المسلمین دکتر ساداتی نژاد مدیر مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی روز سه‌شنبه 16 مهرماه 98 در مصاحبه‌ای با محوریت فلسفه اربعین بیان کرد: اربعین و جایگاه عدد چهل در ادبیات دینی ما قابل تامل است و از قداست خاصی برخوردارست و دارای اسراری است که به حقیقت آن بطور کامل واقف نیستیم.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ساداتی نژاد رئیس مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی روز سه‌شنبه 16 مهرماه 98 در مصاحبه‌ی با روابط عمومی معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد با محوریت فلسفه اربعین بیان کرد:

اربعین و جایگاه عدد چهل در ادبیات دینی ما قابل تامل است و از قداست خاصی برخوردارست و دارای اسراری است که به حقیقت آن بطور کامل واقف نیستیم. به عنوان مثال حضرت آدم(ع) بعد از خوردن شجره ممنوعه تا چهل روز مشغول توبه و گریه به درگاه الهی بود. همچنین حضرت موسی(ع) بمدت چهل شبانه روز برای عبادت به کوه طور می رفت، پیامبر اکرم(ص) نیز در چهل سالگی به پیامبری مبعوث گردید و دوره چله نشینی در غار حرا داشت و در آنجا به عبادت مشغول می‌شد.

وی ادامه داد: در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) داریم هرکس چهل روز برای خدا خود را خالص گرداند، چشمه‌های حکمت از قلب او به زبانش جاری می‌گردد. همچنین در حدیثی دیگر ایشان بیان می‌کنند که هر کس از امت من چهل حدیث از آنچه مورد نیاز مردم است حفظ کند، خداوند او را در روز قیامت فقیه و دانشمند مبعوث می‌کند. این مباجث را مقدمه‌ای می‌گیریم برای ورود به بحث جایگاه اربعین در فرهنگ شیعه. امروز واژه اربعین ما را به عاشورا پیوند می‌زند و یاد و خاطره اولین زیارت اهل بیت(ع) و جابر ابن عبدا... انصاری با قبر مطهر امام حسین(ع) و شهدای کربلا را تداعی می‌کند. موضوع اربعین موضوعی است که هم ناظر به گذشته می‌توان در مورد آن صحبت کرد و هم ناظر به حال و آینده. در ارتباط با گذشته اگر بخواهیم از مفهوم اربعین سخن بگوییم، اربعین در فرهنگ اسلامی ما دارای مفهومی ریشه دار و تاریخی است که با شنیدن این واژه، بحث اربعین شهادت امام حسین(ع) به ذهن‌ها متبادر می‌شود.

وی افزود: داستان شهادت امام حسین(ع) یک پرده از قیام عاشوراست اما بازگشت اهل بیت(ع) به مزار شریف اباعبدا... و زیارت جابر پرده دیگری از این خاطره شورانگیز و شعور آفرین است. بازگشت اهل بیت از اسارت به کربلا پیام آور رستاخیزی دیگر برای همه آزادی خواهان و مبارزان است. شیعه پویایی و بالندگی خود را به زیارت پیوند زده است و این اولین زیارتی است که از لحاظ تاریخی بعد از شهادت امام حسین(ع) معنا و مفهوم پیدا کرده است و از دیروز تا امروز به عنوان یک سنت، گرامیداشت اربعین در اندیشه تشیع استمرار داشته و اهل بیت عصمت و طهارت همواره خاطره اولین زیارت بعد از شهادت امام حسین(ع) را به عنوان مشعلی برای فروزان نگه داشتن مشعل قیام، ایثار و فداکاری توصیه نموده‌اند و خواندن دعای زیارت اربعین اباعبدا... خود از سنت‌های مورد اهتمام بزرگان دینی بوده است.

دکتر ساداتی نژاد با اشاره به معنای تازه پیاده روی اربعین در سال های اخیر برای ما ایرانیان افزود: در سرزمین عراق این سنت قدمتی بیشتر دارد.گفته می شود این سنت از زمان ائمه(ع) در میان شیعیان رایج بوده است هرچند در دوران هایی نیز حاکمان ظالم برای اجرای آن محدودیت‌هایی را اجرا می‌کردند. سنت پیاده روی در دو قرن اخیر رواج بیشتری یافته و عالمان بزرگی مانند شیخ انصاری، میرزا حسین نوری و میرزا جوادآقای ملکی تبریزی بارها این مسیر را با پای پیاده طی نمودند و به تبع آنان، علمای زیادی این سنت را پاس داشته‌اند تا جایی که یکی از مسیرهای پیاده روی به طریق العلما معروف است.

وی با اشاره به دیدگاه امروزی درباره اربعین عنوان کرد: آنچه بیان شد توجه به اربعین با نگاه به گذشته بود اما امروز اربعین فقط گرامیداشت خاطره‌ای از گذشته نیست، بلکه چراغ راه امروز و فرداست. امروز اربعین با مفهوم انتظار پیوند می‌خورد و میعادگاه عاشقانی است که خود را آماده ظهور می‌نمایند، شیعه مانور خود را در مراسم پیاده روی اربعین بعنوان بزرگترین اجتماع تاریخ به رخ جهانیان می‌کشد. اربعین امروز هرچند پیام دادخواهی مظلومیت اباعبدالله و لبیک به ندای هل من ناصر حسینی است، اما بیشتر نمایش دهنده فلسفه انتظار منتظران است. شیعه با اربعین، عاشورا و ظهور را یکجا بهم متصل می‌کند و چون رودی خروشان با مدد از چشمه عاشورا آماده ظهور می‌گردد.

حجت الاسلام دکتر  ساداتی نژاد در آخر افزود: اربعین تبلور فرهنگ تشیع در روزگار ماست. صفا، صمیمیت، مهرورزی، فداکاری، گذشت و همه خوبی‌ها در این آئین دینی جلوه گر بوده و نشان وحدت، محبت، همگرایی و همدلی است و راهی است که ما را به ظهور می‌رساند.

 

 


خروج
خدمات پرکاربرد

اطلاعیه ها

فرم های پرکاربرد ادارات