نمایش محتوا

 


شماره خبر :٥٥١٠٠٨ 

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٩ اسفند ١٣٩٧    ا   ١١:٣٣
گزارش نشست سالانه روسای مراکز یازده‌گانه توسعه پژوهش بین‌رشته‌ای معارف اسلامی و علوم سلامت
نشست سالانه روسای مراکز یازده‌گانه توسعه پژوهش بین‌رشته‌ای معارف اسلامی و علوم سلامت روز سه‌شنبه چهاردهم اسفند، با همکاری مدیریت تأمین محتوای دروس معارف اسلامی در سالن شورای معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد رهبری برگزار شد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :

نشست سالانه روسای مراکز یازده‌گانه توسعه پژوهش بین‌رشته‌ای معارف اسلامی و علوم سلامت با همکاری مدیریت تأمین محتوای دروس معارف اسلامی در سالن شورای معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد رهبری برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌ قریشی معاون آموزشی و پژوهشی نهاد ضمن تشریح الزامات و مقتضیات مطالعات و پژوهش‌های بین‌رشته‌ای معارف اسلامی و علوم سلامت، توجه به این مساله را از راهبردهای نهاد دانستند و تصریح کردند : تولید و تدوین متون به صورت موسمی و فصلی در گرایشهای پنجگانه دروس معارف اسلامی یکی از اقدامات اصلی این راهبرد می باشد .

ایشان تاکید کردند نهادینه سازی رویکرد قرآنی و عترت محوری در تولید متون معارف اسلامی از دیگر اقداماتی است که در این خصوص مورد نظر قرار گرفته است.

ایجاد و تولید پیوست های بومی متناسب با نیاز دانشگاه و مناطق مختلف با فعال‌سازی گروه علمی استان ها از دیگر راهکارهای کلیدی بود که حجت الاسلام قریشی به آن اشاره کرده و افزودند :رویکرد  تغییر و بهسازی دروس معارف اسلامی بر اساس نیازهای بومی، در معاونت به طور جدی پیگیری می گردد.

معاون آموزشی و پژوهشی نهاد ارائه بسته های آموزشی در حوزه مجازی و آموزش هوشمند به جای کتاب محوری صرف را نیز از راهکارهای موثر و سریع در پاسخ به این نیاز دانستند که تاکنون بیش از 200 بسته آموزشی و هوشمند در این راستا تولید شده است.

حجت الاسلام قریشی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : لازمه این کار و دستیابی به این راهبردها، رصد و پژوهش‌های مناطق و مراکز پژوهش است و باید پژوهش‌های بین‌رشته‌ای مراکز با این راهبردها همخوانی داشته باشد .

وی تصریح کرد : با این نگاه، اقدامات پژوهشی مراکز را طبق اولویتهای جدید چون  تعیین اولویتهای درسی بر اساس رصد و افکار سنجی در راستای بروز رسانی دروس معارف اسلامی ساماندهی شده است.

ارائه مدل، روش و آموزشهای نوین، پزوهشهای میان رشته ای معارف اسلامی و علوم سلامت از اقداماتی خواهد بود که می تواند در راستای این راهبردها مدنظر قرار گیرد.

در ادامه با حضور دکتر آخوندزاده قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ضمن تشریح آسیب‌ها و موانع به ارائه راهکار جهت رفع موانع مذکور پرداختند؛

ایشان ضمن اعلام حمایت همه‌جانبه از این مراکز، تقویت فصلنامه پژوهشی معاونت را خواستار شد و ابراز امیدواری کرد که مراکز ضمن استفاده از توان و ظرفیت دانشجویی، با انجام پژوهش‌ها و جدیت بیشتر، به‌زودی بتوانند شرایط لازم جهت اخذ موافقت اصولی از شورای گسترش را احراز نمایند؛

ایشان همچنین جهت تسهیل در امور مراکز و رفع موانع یادشده، خواستار برگزاری جلسه مشترک معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد و معاونان پژوهشی مراکز یازده‌گانه در اردیبهشت سال آینده شدند.

 

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها از دیگر مهمانان این نشست به‌ضرورت توسعه مراکز پژوهش بین‌رشته‌ای بر مبنای اجرای مصوبات سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مأموریت مدیریت پژوهشی سند به کل آموزش عالی پرداختند.

وی پیشنهاد داد: کمیته‌ای از طرف معاونت و با استفاده از توان مراکز یازده‌گانه، جهت تعیین نظام موضوعات و اولویت‌های پژوهشی شکل گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر شاطری  تاکید کرد : این کمیته باید دو خاستگاه داشته باشد، یک خاستگاه سیاست‌های معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد و امور اساتید و گروه‌ها است و خاستگاه دیگر، نیازهای بومی دانشگاه‌هاست.

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها با توجه به اهمیت نظام راهبری موضوعی گفت: انتظار می رود معاونت آموزشی و پژوهشی اقدام به تهیه پیش نویس سند پزوهشهای میان رشته ای جهت طرح در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها با هدف تسهیل امر پژوهش در مراکز نماید.

گفتنی است این نشست یک‌روزه با حضور روسای مناطق یادشده و اعضای شورای پژوهشی معاونت آموزشی و پژوهشی با تلاش مدیریت تامین محتوا برگزار شد.


خروج
خدمات پرکاربرد

اطلاعیه ها

فرم های پرکاربرد ادارات