نمایش محتوا

 


شماره خبر :٥٤٥٤٤٢ 

  تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧    ا   ٠٩:٠٢
مدیر مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی عنوان کرد :
گفت و گوی ماه بستر آزاداندیشی، خلاقیت و تفکر عالمانه اساتید معارف اسلامی است
گفت و گوی ماه طرحی سراسری است که در آن یک در روز در ماه به عنوان روز تفکر و گفتگو در دانشگاه نامیده می شود.در این روز اساتيد معارف اسلامي در خصوص موضوع تعيين شده مطالعه كرده و در جلسه "گفتگوي ماه" به مباحثه علمي بپردازند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : توسعه آزاداندیشی، خلاقیت و تفکر عالمانه اساتید معارف اسلامی در طرح سراسری گفت و گوی ماه

توسعه آزاداندیشی، خلاقیت و تفکر عالمانه اساتید معارف اسلامی در طرح سراسری گفت و گوی ماه
برگزاری بیش از 80 جلسه گفت و گوی ماه در دانشگاه های کشور


گفت و گوی ماه طرحی سراسری است که در آن یک در روز در ماه به عنوان روز تفکر و گفتگو در دانشگاه نامیده می شود.در این روز اساتيد معارف اسلامي در خصوص موضوع تعيين شده مطالعه كرده و در جلسه "گفتگوي ماه" به مباحثه علمي بپردازند. در این راستا يكي از اساتيد متخصص در موضوع مورد بحث علاوه بر سخنراني و ارائه مطلب، مديريت و جمع بندي مباحثه علمي اساتید را بر عهده داشته باشد.
گروه های معارف اسلامی دانشگاه ها با هماهنگی مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی به طور مستمر اقدام به برگزاری نشست های ماهیانه گفتگوی ماه با حضور اساتید معارف خواهند کرد.
مدیر مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی به عنوان متولی طرح در این خصوص می گوید :  اساتيد معارف اسلامي به عنوان مرجع و تبيين كننده مسائل ديني در دانشگاه مي بايست علاوه بر تقويت مهارت هاي ارتباطي و روش تدريس، در خصوص موضوعات جديد نيز نظرات مختلف را مطالعه كرده و آماده پاسخگويي به دانشجويان را داشته باشد.
حجت الاسلام ساداتی نژاد افزود : با عنايت به گستردگي موضوعات معارف اسلامي طبيعي است كه همه اساتيد فرصت و زمان كافي جهت مطالعه در مورد موضوعات مختلف را نداشته باشند اين در صورتي است كه دانشگاهيان انتظار دارند اساتيد معارف اسلامي در پاسخگويي به مسائل در حوزه هاي مختلف معارف اسلامي توانمد باشند. براي اين منظور و همچنين افزايش ارتباط و همكاري علمي بين اساتيد معارف اسلامي استان، تشكيل جلسات ماهانه "گفتگوي ماه" بسيار ضروري و مثمرثمر خواهد بود.
وی ، توسعه آزاداندیشی، خلاقیت و تفکر عالمانه اساتید گروههای معارف اسلامی را رویکرد اصلی این طرح می داند و می افزاید : از دیگر اهداف این طرح  ارتقاء و د انش‌افزایی اساتید گروههای معارف اسلامی، ایجاد شرایط و بستر مناسب جهت تولید و ارائه ایده و فکر نو در حوزه تدريس معارف اسلامي و توانمندسازی اساتید گروههای معارف اسلامی با زمینه‌سازی جهت افزایش جذب و مشارکت آنان در پاسخ به سؤالات و شبهات دانشجویان می باشد.
حجت الاسلام ساداتی نژاد معتقد است ايجاد فرصت همكاري علمي بين اساتيد معارف اسلامي نیز از دیگر اهدافی است که انتظار می رود در جلسات ماهیانه گفتگوی ماه رخ دهد.
وی درادامه در خصوص روند اجرایی طرح  می گوید: بیش از 80 گفتگوی ماه تاکنون در دانشگاه های کشور انجام شده است و فرآیند اجرایی بدین صورت است که استادان گروههای معارف اسلامی به تفکیک گرایش های 6 گانه با توجه به موضوعات ارائه شده و با عنایت به شرايط فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دانشگاه‌های استان مربوطه با همکاری مدیران گروهها و مسئولان دفاتر نهاد موضوعات مد نظر خود را در قالب تقویم سالانه تنظیم نموده و با هماهنگی و همکاری مركز هم انديشي استادان معاونت آموزشي و پژوهشي نهاد مركز آن را اجرا نمایند.
رییس مرکز هم اندیشی دانشگاهیان تصریح کرد : در طول سال تحصیلی حداقل 9 برنامه در هر دانشگاه  برگزار خواهد شد و مقرر شده است این این گفتگوها به تفکیک گرایش‌ها برگزار گردد و برای اساتید شرکت کننده گواهی معتبر صادر خواهد شد.
وی از انتشار ماهیانه برنامه های آتی گفتگوی ماه خبر داده و گفت : برنامه های آتی این جلسات ماهیانه از طریق سایت مرکز هم اندیشی استادان و سایت معاونت و سایر کانال مربوط اطلاع رسانی خواهد شد.
ایشان با اشاره به محتوای مورد بحث در جلسات گفتگو گفت : موضوعات پیشنهادی عمومی، بحث و بررسی مسائل روز دانشگاهی،نفوذ فرهنگی و راهكارهاي مقابله،جریان‌شناسی و جریان‌سازی فرهنگی،هویت ملی – دینی،عرفان‌هاي کاذب (نقد و بررسی بهائیت، شیطان‌پرستی، وهابیت و ...)،ازدواج (معیارهای انتخاب همسر و ...)، حجاب و عفاف،تحولات جهانی (نظم نوین، جهانی شدن، آخرالزمان و مهدویت)، خانواده اسلامی و مهارت‌های زندگی دینی،تکنولوژی ذهن و خلاقیت و مسائل سياسي روز  خواهند بود.
حجت الاسلام ساداتی نژاد  افزود : موضوعات پيشنهادي به تفکیک گرایش‌های پنج‌گانه نیز تدوین شده است و در قالب آیین نامه ای به مدیران گروه های معارف اسلامی و دانشگاه ها ابلاغ شده است.
لازم به ذكر است علاقمندان می توانند جهت كسب اطلاعات بيشتر و هماهنگي هاي لازم با شماره تلفن 84222454 و 84222438 اداره برگزاري كارگاه ها و دوره هاي آموزشي استادان معارف اسلامي تماس حاصل فرماييد.


خروج
خدمات پرکاربرد

اطلاعیه ها

فرم های پرکاربرد ادارات