نمایش محتوا

 


شماره خبر :٥٥٥٨١٨ 

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ٤ تير ١٣٩٨    ا   ٠٧:٣٧
دکتر ملکوتیان در نشست انقلاب اسلامی و تغییر در هندسه قدرت در منطقه بررسی کرد :
انقلاب اسلامی و تأثیر محیطی منطقه و جهان
دکتر مصطفی ملکوتیان در نشست «انقلاب اسلامی و تغییر در هندسه قدرت در منطقه» یکی از ابعاد انقلاب اسلامی را تأثیرگذاری آن بر محیط منطقه و جهان دانست و اذعان داشت که این تاثیرگذاری با 4 سئوال محوری "چیستی انقلاب"،"چرایی وقوع انقلاب"،"چگونگی مسیر وقوع تحولات و حوادث، نقش رهبری" و "نتایج،نوع تأثیرات و تغییرات انقلاب‌" روبروست.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  انقلاب اسلامی و تأثیر محیطی منطقه و جهان

 دکتر مصطفی ملکوتیان در نشست «انقلاب اسلامی و تغییر در هندسه قدرت در منطقه» که در سالن علامه طباطبایی ساختمان پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی ـ قم برگزار شد، یکی از ابعاد انقلاب اسلامی را تأثیرگذاری آن بر محیط منطقه و جهان دانست و اذعان داشت که این تاثیرگذاری در ابتدا با 4 سئوال محوری روبرو است:

1. چیستی انقلاب: ویژگی، انواع، تفاوت، آرمان رهبران انقلابی.


2. چرایی وقوع انقلاب: سئوال‌های مربوط به وقوع و چرایی علل و عوامل اصلی که باعث رخداد آن شد. در اینجا نظریه کارکردگرایی ساختاری با سه دلیل همراه است: الف. رکود قدرت ب. ناسازگاری عوامل ج. عوامل شتاب‌زا.


3. چگونگی مسیر وقوع تحولات و حوادث، نقش رهبری، بازگشت به خویشتن و تحولاتی که در این مسیر تاثیر داشته است.


4. نتایج و نوع تأثیرات و تغییرات انقلاب‌: تغییرات داخلی برحسب آرمان‌های انقلاب در فرهنگ، اقتصاد و سیاست و ... رخ می‌دهد و این از نتایج انقلاب اسلامی ایران است. البته تاثیرات منطقه‌ای و بین‌المللی، در همه انقلاب‌ها وجود ندارد. در این رابطه نوشته‌های زیادی نیست؛ چون به اعتراف نویسندگان غربی بررسی بازتاب و ثمرات انقلاب در سطح بین‌المللی ممنوع است زیرا غرب به دلیل در خطر بودن منافعش با «انقلاب» مخالف است.

منظور از «منطقه» در این بحث، سه زیر منطقه اصلی است:

1. شمال آفریقا (مصر، تونس الجزایر، لیبی، ...)

2. شرق مدیترانه که بسیار اهمیت دارد (ترکیه، سوریه، فلسطین، عراق و اردن)

3. خلیج فارس (ایران، شبه جزیره عربستان، امارات، بحرین و...).

با وقوع انقلاب اسلامی، با آرمان‌های جهانی و بین‌المللی آن نمی‌توان زیاد به مسائل منطقه‌ای پرداخت.

«جنگ تحمیلی» و «داعش» دو توطئه‌ برای از بین بردن انقلاب اسلامی ایران بوده است؛ که در هر دو موفق نشدند. الان برنامه‌ جدیدی دارند که داعش را به مناطق دیگری مثل افغانستان و پاکستان منتقل کنند ولی چون قدرت بزرگ و منطقه‌ای ایران، روس، چین و هند وجود دارد، شکست آن‌ها محرز است.

بازتاب انقلاب اسلامی ایران بحث بسیار داغی است که فقط در منطقه بازتاب نداشته بلکه در دنیا به گونه‌ای تأثیر داشته است.
باید دانست که هر انقلابی در هرجایی به گونه‌ای انجام می‌شود؛ در آمریکای لاتین با صدور شجاعت در مقابل هیمنه غرب بوده است. یکی هم بحث «الهیات رهایی» است که از استقلال طلبی انقلاب اسلامی ایران سرچشمه می‌گیرد و بحران‌های امروزی که در غرب انجام می‌شود هم از انقلاب اسلامی ایران الهام گرفته و غرب را از نظر اقتصادی بدهکار کرده است. تأثیر بر قیمت جهانی نفت و انرژی که غرب را سرجای خودش می‌نشاند از تاثیرات انقلاب اسلامی ایران است.


در منطقه شمال آفریقا قضیه مشهود است. مبارک که وارث کمپ دیویدِ انور سادات بود، توسط انقلابیون سرنگون شد. برای آمریکا بسیار گران بود که در اثر بازتاب انقلاب اسلامی، رژیم دست نشانده آنها در مصر، سرنگون شد. در تونس، لیبی (که قذافی در مقابل غرب کوتاه آمده بود)، و سپس در سودان و الجزایر هم همچنان است. رژیم صهیونیستی رو به افول است و راه زوال را پیش گرفته است.

در اثر بیداری اسلامی سه موج در کشورهای اسلامی ایجاد شد: موج اول را که طلایه‌داران انقلاب اسلامی در سال 1357 ایجاد کردند. موج دوم که آن بیداری‌ها شدت پیدا کرد. موج سوم بیداری اسلامی در کشورهای منطقه هم در سال 1390 با وقوع انقلاب‌های عربی اتفاق افتاد که با وقوع آن در مصر، الجزایر، تونس و سودان اتفاق‌های عجیبی در آن‌ها رخ داد و اسلام‌گرایان قدم‌های خوبی برداشتند. در شرق مدیترانه هم اتفاقات خوبی افتاد که جنگ 1967 که رژیم صهیونیستی به راه انداخت و به اهداف خود نرسیدند. در نبرد سال 82 که بسیار مهم بود هم به اهداف خود نرسیدند؛ زیرا با مقاومت لبنان مواجه شده و شکست خوردند. در نبردهای دیگری که انجام گرفت، کمک‌های ایران در این سال‌های متمادی توانست فلسطین و لبنان را به پیروزی برساند. البته این کمک‌ها نه تسلیحاتی که انتقال دانش از طرف ایران بود که چهره آن منطقه را کاملا دگرگون کرد. در ترکیه هم گرچه آرمان‌های انقلاب اسلامی را ندارد، اما تاثیرات انقلاب اسلامی در آنجا مشهود است. غربی‌ها با چهره گروه‌های اسلام‌گرا در ترکیه مواجهند.

پس از انقلاب اسلامی ایران، در خلیج فارس هم تغییر در هندسه قدرت دیده می‌شود. در عربستان و یمن اتفاقاتی که رخ داده، تغییراتی که در بحرین اتفاق می‌افتدو... همه این حوادث ادامه خواهد داشت. هرچند الان مشکلات اقتصادی این کشورها را به سمت عربستان سوق داده که البته ادامه نخواهد یافت. تعداد روز افزون شیعیان در غرب آفریقا، همه از تأثیرات انقلاب اسلامی ایران است که به تدریج بیشتر خواهند شد.


خروج
خدمات پرکاربرد

اطلاعیه ها

فرم های پرکاربرد ادارات