نمایش محتوا

 


شماره خبر :٥٥٥٨١٧ 

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ٤ تير ١٣٩٨    ا   ٠٧:٣٤
گفتارپژوهی
بایسته های محتوای مفید و مورد علاقه دانشجوی امروز از نگاه اساتید
گفتارپژوهی نکات مهم بدست آمده از مصاحبه اساتید پیشکسوت و موفق دروس معارف اسلامی است که با ذکر نام استاد به صورت دسته‌بندی شده ارائه می شود.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : بایسته های محتوای مفید و مورد علاقه دانشجوی امروز از نگاه اساتید

دکتر جعفر رفیعی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی:
در اندیشه اسلامی1، موضوعاتی مثل بحران‌های موجود در دنیای امروز، برهان امکان و وجوب، برخی از صفات خداوند مثل قدرت و حیات، مبحث جبر و اختیار و شرور ـ با توجه به این که ما بیشتر در تئوری اختیار را قبول داریم ولی در عمل جبری هستیم و این باید برای دانشجو باز شود ـ معاد جسمانی و تجسم اعمال و ... می‌تواند مباحث جالبی برای دانشجو باشد. در درس اندیشه اسلامی2 نیز موضوعاتی مانند کار کرد دین و انبیاء، عدم تحریف، اعجاز، بررسی ادیان زنده جهان و مقایسه آنها، بحث عصمت و تنزیه الانبیاء که همه از خود قرآن آورده شود، پلورالیزم، تحریف قرآن، امامت و شریک القرآن بودن امام، بحث ولایت فقیه، تکلیف شناسی، دشمن شناسی و ... مباحث جالبی برای دانشجو است، البته گریزگاههای لازم و نافع را باید استاد بشناسد و از آنها طبق مباحث استفاده کند.

دکتر علی خالقی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی:
یک فاکتور بسیار تأثیر گذار، خود استاد است، که به دانشجو بفهماند همین سرفصلها چه چیزی و چه نیازی را از شما برطرف می کند و به چه درد شما می خورد، همین موجب می شود که به نظر ‌آید تمام این سرفصل ها لازم است، استاد باید بتواند ارتباط دهد، جزیره ای صحبت کردن یا تاریخ صرف را گفتن موجب خدشه در نیاز به این سرفصل ها می گردد و دانشجو را خسته می‌کند، مثلاً نسل امروز دانشجویان در درس انقلاب اسلامی به سرفصل های تحولات عصر جمهوری اسلامی و بعد از انقلاب و چالش‌های نظام اسلامی چه داخلی، منطقه ای و بین المللی بسیار اهمیت می دهند و نیاز خود می دانند.

حجت الاسلام آقای محمدرضا سامع، استاد دروس معارف:
بهترین موضوعات و بیشترین استقبال را در گرایش‌ها، در درس آشنایی با قانون اساسی دیده‌ام و کاربردی‌تر می‌دانم، چرا که دانشجو در این درس نقشه راه کشورش و خطوط کلّی و اصلی که کشور باید به آن سمت حرکت کند را یکجا مرور می کند. بحث در مقاطعی از درون نظام اسلامی که مثلاً به قانون عمل نشده و ...، چالشی و خوب است یا بحثهای حاکمیت در دین که پیش می آید و به روز است!

دکتر اکبر گلی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:
طبعاً در هر کدام از دروس معارف اسلامی برخی موضوعات مهم تر و برای دانشجویان جذاب تر و مفیدتر وجود دارد، به عنوان مثال در درس اندیشه اسلامی1 مباحث خیر و شر، جبر و اختیار و قضا و قدر جذاب‌تر و بحث برانگیزتر است و معمولاً دانشجویان در این مباحث شرکت و اظهار نظر می‌کنند، یا مثلاً در درس آئین زندگی موضوعات اخلاق جنسی، اخلاق سیاست، اخلاق نقد و گفتگو بیشتر استقبال می‌شود. طبیعی است که در تعداد جلسات یک ترم و با سؤالات متعدد دانشجویان، استاد موفق نمی‌شود همه مباحث و موضوعات کتاب را مطرح و ارائه نماید و معمولاً موضوعات مهم‌تر مطرح و از دیگر مباحث صرفنظر می‌شود. به عنوان مثال در درس دانش خانواده بیشتر معیارها و ملاک‌ها و چگونگی انتخاب همسر از مباحث مهم است. یا در درس تاریخ تحلیلی صدر اسلام موضوعات تشکیل حکومت اسلامی در مدینه و مسائل و مشکلات آن و تطبیق آنها با مسائل روز جهان اسلام بسیار مفید و مورد استقبال است.

دکتر علی نصیری، استاد تمام دانشگاه علم و صنعت:
اساتید معارف اگر در کلاس‌هایشان روی دو محور کار کنند بالاترین بهره را برده‌اند، اخلاق، قرآن. اساتید معارف در بحث‌های اخلاقی باید از تاریخ نیز بگویند و از آن در تدریس خود بهره‌ ببرند.

دکتر محمدمهدی ایمانی، عضو هیأت علمی دانشگاه اراک:
کلیات بحث‌ها در کتاب‌های رایج معارف خوب است. ولی مطالب گاه اصلاً جذابیت برای دانشجو ندارد. دانشجو در بحث صفات خدا و انواع آن و ... نه دغدغه‌ای دارد و نه مشکل اصلی اوست. بحث‌های خداشناسی و شبهات روز مثل «شبهات راسل و نظریه فروید» و ... را با آن درگیر است، او چالش بین عقاید شیعه و تکفیریها را می‌خواهد بداند. دانشجو در پی برهان عِلّی ابن سینا نیست و برای او جذابیتی ندارد، او در پی راهی است برای ارتباط با خدا. او می‌خواهد بداند خدا باوری درونی را چگونه ایجاد کرده و یا تقویت کند، برای همین است که به غلط در پی مسیحیت می‌رود یا ...، بنابراین اثبات خدا با دلائل فلسفی خشک نه با روح تعالیم اسلام سازگار است و نه دردی را از او می‌کاهد.


خروج
خدمات پرکاربرد

اطلاعیه ها

فرم های پرکاربرد ادارات