نمایش محتوا

 


شماره خبر :٥٤٦٣١٣ 

  تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ١٢ آذر ١٣٩٧    ا   ١١:٠٧
قائم مقام پژوهشگاه فرهنگ و معارف قم:
گفتگوهای نوین پژوهشی راهکار کشف روش‌های نو در موضوعات معارفی است
حجت الاسلام امراللهی قائم مقام پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی قم در گفتگو با ماوا، گفتگوهای نوین پژوهشی را راهکار کشف روش‌های نو و کارآمد در زمینه ارائه موضوعات معارفی دانست و از برگزاری بیش از 100 جلسه گفتگوی نوین پژوهشی با حضور اساتید و صاحبنظران حوزوی و دانشگاهی خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : برگزاری بیش از 100 جلسه گفتگوی نوین پژوهشی


برگزاری بیش از 100 جلسه گفتگوی نوین پژوهشی

حجت الاسلام امراللهی قائم مقام پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی قم در گفتگو با ماوا، گفتگوهای نوین پژوهشی را راهکار کشف روش‌های نو و کارآمد در زمینه ارائه موضوعات معارفی دانست و از برگزاری بیش از 100 جلسه گفتگوی نوین پژوهشی با حضور اساتید و صاحبنظران حوزوی و دانشگاهی خبر داد.
حجت الاسلام امراللهی دسترسی به محتوای مناسب و کاربردی با توجه به مباحث علمی مطرح در جامعۀ دانشگاهی  را از نیازهای اساتید و دانشجویان معارف اسلامی عنوان کرد و گفت : گفتگوهای نوین پژوهشی سلسله نشست های علمی است که با این رویکرد به تبیین و ارائه اندیشۀ اسلامی متناسب با نیازهای فکری اقشار مختلف دانشگاهی می پردازد.
وی تصریح کرد : کارویژه این طرح منطبق با گرایش های 5 گانه دروس معارف اسلامی می باشد و محتوای مناسب را جهت گروه های هدف ارائه می دهد.
قائم مقام پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی قم در ادامه به گروه های هدف این طرح اشاره کرد و افزود: مخاطبین مستقیم گفتگوهای نوین پژوهشی استادان گرایش‌های پنجگانه (به تناسب موضوع جلسات)، دانشجویان رشته مدرسی معارف اسلامی و اعضای گروه‌های علمی پژوهشگاه می باشند.
اساتید گروه‌های معارف اسلامی ، دانشجویان ،مبلغین، پژوهشگران، معلمان و استادان دیگر رشته¬ها ـ مسئولان را از دیگران مخاطبان این طرح دانست که مصرف کننده محصولات این طرح خواهند بود.
حجت الاسلام امراللهی در بخش دیگر به قالب های ارائه طرح پرداخته و گفت : صاحبنظران،اساتید و مخاطبان طرح در قالب هایی چون گفتگوهای پژوهشی (ارائه از سوی استاد و پرسش و پاسخ از سوی مخاطبین) ،کرسی¬های نظریه پردازی،کرسی¬های ترویجی و کرسی مناظره به تبیین و تحلیل مساله مطرح شده می پردازند.
وی در ادامه تشریح کرد : شبهات،  نقد سرفصل‌های موجود، معرفی پایان‌نامه‌های مرتبط با گرایش‌های دروس معارف اسلامی و تبیین موضوعات ریشه¬ای، کابردری و تأثیرگذار متناسب با گرایش¬های پنجگانه معارف اسلامی از موضوعات طرح می باشد.
وی در ادامه افزود : روش‌های تدریس از دیگر مواردی است که اساتید طرح به آن پرداخته اند و مواردی چون روش¬های اثربخش، کلاس-داری، جلب مشارکت، مهارت‌های پاسخگویی به سؤالات، مدیریت بحران و ...، منبع شناسی و ماخذشناسی موضوعات (معرفی کتاب) در آن به بحث و تبادل نظر گذاشته است.
قائم مقام پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی قم هدف از ارائه این موضوعات را غنی سازی و پشتوانه¬سازی علمی و ارتقاء توانمندی¬های پژوهشی مدرسان معارف اسلامی در حوزۀ گرایش¬های پنجگانه معارف اسلامی دانست و افزود : کاربردی ساختن مباحث علمی و معارفی،
آشنایی با روش‌ها و شیوه‌های پاسخ‌گویی به سؤالات و شبهات، استفاده از ظرفیت¬های علمی اساتید و اعضای هیأت علمی از دیگر اهداف این طرح می باشد.
وی عرصه سازی و کشف روش‌های نو و بدیع در زمینه ارائه موضوعات معارفی،تبیین و تعیین موضوعات ریشه‌ای و کاربردی در حیطه دروس و سرفصل‌های معارف اسلامی، تغذیه روشی و محتوایی استادان و دانشجویان رشته مدرسی و تعمیق معلومات ایشان را از دیگر اهداف طرح عنوان کرد.
ایشان در پایان به برگزاری بیش از 100 جلسه گفتگوی نوین پژوهشی اشاره کرد و گفت : مستندات این جلسات از طریق پایگاه معاونت پژوهشی نهاد ، پایگاه پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی، کانال میز معارف و کانال پژوهشکده در اختیار علاقمندان قرار گرفت است.

 

:: نمونه گفتگوهای در حال اجرا :

:: نمونه گفتگوهای انجـام شده  :

گفتگوی نوین پژوهشی
جلسه 83 و 85 گفتگوی نوین پژوهشی با عنوان «پیامدهای شکاف دیجیتالی بین اساتید معارف اسلامی و دانشجویان» با حجت السلام دکتر حسینعلی رحمتی برگزار شد. گزارش جلسه در ادامه مطلب...
گفتگوی نوین پژوهشی (نشست 92)
گزارش کامل از جلسه 92 گفتگوی نوین پژوهشی با موضوع : «کارآمدی نظام در قلمرو زنان» (سرکار خانم دکتر قوی)
«بررسی رفتار محسنانه و عادلانه از منظر قرآن کریم»
گزارش کامل جلسه 13 گفتگوی نوین پژوهشی با موضوع «بررسی رفتار محسنانه و عادلانه از منظر قرآن کریم» ارائه کننده: حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر علی نصیری (استاد دانشگاه علم و صنعت) مورخ: 95/8/13

خروج
خدمات پرکاربرد

اطلاعیه ها

فرم های پرکاربرد ادارات