نمایش محتوا

 


شماره خبر :٥٤٢٢٩٥ 

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٣١ شهريور ١٣٩٧    ا   ١٠:٠٢
بسته مطالعاتی
محدوده‌ی حیا
بحث بر سر حدود روابط دختر و پسر به طور کلی در جامعه و به خصوص در جامعه دانشگاهی، یکی از مناقشات پر تنش بین کارشناسان علوم دینی، جامعه شناسان میانه‌رو و طرفداران آزادی‌های بی حد و مرز اجتماعی است، که هر کدام از این گروه ها دلایل خود را در باب «وجود» و «حدود» این موضوع بیان کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : محدوده‌ی حیا

بحث بر سر حدود روابط دختر و پسر، یکی از مناقشات پر تنش بین کارشناسان علوم دینی، جامعه شناسان میانه‌رو و طرفداران آزادی‌های بی حد و مرز اجتماعی است، که هر کدام از این گروه ها دلایل خود را در باب «وجود» و «حدود» این موضوع بیان کرده‌اند.
ناگزیر بودن زندگی امروزی از برقراری این رابطه از یک سو، و آثار مخرب بی قیدی در این گونه روابط از سوی دیگر، صاحب‌نظران این حوزه را، به قلم فرسایی و تبیین و تشریح این مهم وا داشته است.
بسته مطالعاتی زیر به بررسی آثار مرتبط با این موضوع می‌پردازد:

جنسیت و دوستی: مواجهه ای اسلامی با مساله رابطه دختر و پسر

حسین سوزنچی(مولف) | دفتر نشر معارف
دوستی و رابطه دختر و پسر پیش از ازدواج، از معضلاتی است که به‌ویژه در دو دهه اخیر در جامعه ما رو به فزونی گذاشته است. در فرهنگ غرب این دوستی‌ها نه تنها منعی ندارد، بلکه در چارچوب فرهنگ لیبرالیستی حاکم بر آن جوامع، نه تنها پیش از ازدواج، بلکه پس از ازدواج نیز با هیچ منع قانونی و اخلاقی و عرفی مواجه نیست، و حتی تشویق هم می‌شود. اما در اسلام، روابط بین افراد نامحرم، اگر در قالب ازدواج نباشد، تنها در چارچوب اقتضائات تعامل اجتماعی مجاز است و در این روابط باید حدود شرعی رعایت شود؛


مشق آزاد : خط بی خط (رابطه دختر و پسر) (جلد ۴۹)

کانون اندیشه جوان(مولف) | کانون اندیشه جوان
کتاب حاضر یکی از ده ها کتاب عضو خانواده ای به نام مشق آزاد است که کانون اندیشه جوان آن ها را اندیشیده، نوشته و چاپ کرده است. هر کدام از این کتاب ها مانند شمعی است که می کوشد در روشنی بخشی بیشتر به گوشه ای از تاریکی های ذهن ما، نقش آفرین باشد.گوشه های تاریکی که بر اساس پژوهش ها و مشورت های انجام شده در کانون، مهم ترین دغدغه های فکری همسالان ما و شماست.


پرسش ها و پاسخ ها: دفتر بیست و پنجم (روابط دختر و پسر) (جلد ۲۵)

محمدرضا احمدی(مولف) | دفتر نشر معارف
مجموعه کتاب های پرسشها و پاسخهای دانشجویی توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و دفتر نشر معارف انتشار پیدا کرده است . آنچه این کتابها را از انواع مشابه برجسته می سازد طبقه بندی موضوعی ، توجه به شبهات و سوالات روز ، پاسخگویی بلیغ وبر اساس نظرات علما و مراجع عظام می باشد . لازم به ذکر است ،این کتاب ها در عین حال این که دانشجویی نام گرفته اما برای هر ذهن پرسشگر و برای پاسخ به شبهات در اکثر محیط ها مناسب می باشد .


مشق آزاد : پنبه و آتش (رابطه دختر و پسر) (جلد ۲۴)

کانون اندیشه جوان(مولف) | کانون اندیشه جوان
کتاب حاضر یکی از ده ها کتاب عضو خانواده ای به نام مشق آزاد است که کانون اندیشه جوان آن ها را اندیشیده، نوشته و چاپ کرده است. هر کدام از این کتاب ها مانند شمعی است که می کوشد در روشنی بخشی بیشتر به گوشه ای از تاریکی های ذهن ما، نقش آفرین باشد.گوشه های تاریکی که بر اساس پژوهش ها و مشورت های انجام شده در کانون، مهم ترین دغدغه های فکری همسالان ما و شماست.


تفکیک جنسیتی در دانشگاهها؛ آری یا نه

سید حسین سیادتیان(مولف) | دفتر نشر معارف
این کتاب با بهره گیری از نگاه نقادانه علم روان شناسی و دین به تفاوت بین جنسیت زن و مرد به مبحث تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها می پردازد.


کتاب پرسمان : دل و قلوه و جیگر (جلد ۴)

سیدرضا موسوی(مولف) | دفتر نشر معارف
این کتاب، از سری کتاب های پرسمان است که ویژه دانشجویان ترم اول منتشر شده است وبه بررسی روابط دختر و پسر می پردازد.


دختران مهتاب و پسران آفتاب

سعید بیات(مولف) | بوستان کتاب
سالم‌سازی محیط اجتماعی دختر و پسر از ضروریات رشد و سعادت در جامعه دینی است. دین با تکیه بر آموزه‌های وحیانی و تاکید بر رعایت دستورهای اجتماعی، یگانه گوهری است که محیط سالم و امنی را به وجود می‌آورد. نادیده گرفتن و یا ساده‌انگاری مسائل مربوط به روابط اجتماعی جوانان، به قدری حساس است که رسول گرامی اسلام فرمودند: اگر چه محرم و نامحرم در جامعه، رعایت نگردد، آن جامعه به درد بی‌درمان مبتلا خواهد شد.


آنچه یک جوان باید بداند (ویژه پسران و دختران)

رضا فرهادیان(مولف) | بوستان کتاب
 اثر حاضر در پنج فصل، مسائل ضروری رشد و تربیت را برای پسران و دختران (به طور مشترک) می کاود. عناوین فصول کتاب بدین قرارند: «جست و جو»، «جوانی، بینش و اندیشه»، «روابط دختر و پسر»، «مرزهای عشق و دوستی» و «آسیب شناسی».


قرار

طاهره همیز(مولف) | شهرستان ادب
این کتاب توانسته است با پرداختن به مسائل مختلف از نگاه شرع و با تکیه بر آیات و روایات و مستندات قابل فهم، دریچه ای نو از درک و استنباط مسائل مختلف را برای مخاطب عام به وجود بیاورد که این امر از نقاط قوت کتاب محسوب می شود. مسائلی همچون ارتباط دو نامحرم با هم و حریم نگه داشتن خداوند، مراحل انتخاب همسر، چگونگی پاک نگاه داشتن نگاه، چگونگی رفتارهای یک زن هنرمند باحجاب، حدود حجاب و پوشش زنان و چرایی آن، ارائه ی تعریفی دقیق از زنان عفیف و پرداختن به مفهوم عفت، پرداختن به این مسئله که چرا یک عده با آن که نماز می خوانند، اما نسبت به حجاب و پوشش بی تفاوت هستند و ... در این کتاب آمده است.


دختران آفتاب

بهزاد دانشگر(مولف) | سروش
رمان «دختران آفتاب» به برخی از پرسش های مطرح در حوزه نقش اجتماعی زنان با بیانی روان و داستانی پاسخ می دهد. نویسندگان این رمان می کوشند تا منزلت، شخصیت و جایگاه واقعی زن را به خودش، اطرافیانش و جامعه اش همان گونه که شایسته و بایسته وی است بشناسانند. در این رمان به زیبایی و در سبک و شیوه داستانی به بسیاری از پرسش های مطرح درباره نقش اجتماعی زن و لوازم و پیامدهای آن اشاره شده است. 


خروج
خدمات پرکاربرد

اطلاعیه ها

فرم های پرکاربرد ادارات