کارنامه معاونت آموزشی، در سالی که گذشت

 

کارنامه معاونت آموزشی، در سالی که گذشت:

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به تازگی با آقای رضا محمدصالحی مسئول حوزه معاونت آموزشی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها درباره فعالیت‌های یک‌سال گذشته این معاونت به گفتگو نشست. مشروح این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:

 

    ماوا: اکنون که یک‌سال از تغییر معاونت آموزشی نهاد می‌گذرد، اصلی‌ترین رئوس فعالیت‌ها در طول سال گذشته و نیز مهم‌ترین آن‌ها را بفرمائید؟

    محمدصالحی: خدا را شاکرم که فرصتی حاصل شد تا درباره رویکرد، اهداف و نیز اهم فعالیت‌های معاونت آموزشی در دوره جدید پس از گذشت قریب به یک سال توضیحاتی به محضر شما و مخاطبان ارجمندتان تقدیم کنم و از این بابت از شما هم سپاسگزارم. مستحضرید که حجت الاسلام عیسی زاده در خرداد ۱۳۹۸ مسئولیت معاونت را عهده‌دار شدند و از همان زمان که ایشان مسئولیت حوزه معاونت را به بنده سپردند آنچه سرلوحۀ کار ما قرار گرفت عبارت بود از پیگیری چشم انداز معاونت.

 

    ماوا: اقدامات انجام شده در این مدت را بفرمایید.

 محمدصالحی: به صورت اجمالی می‌توان اقدامات را  در چند دسته تقسیم کرد:

    اصلاح ساختار معاونت.

   برگزاری شورای مدیران که منتج به  ۶۶ مصوبه شد که بیش از ۹۰ درصد از مصوبات پیگیری و اجرا شد.

   برگزاری جلسات با محتوای عمدتاً آموزشی (با دعوت از اساتید مرتبط با بحث ها) در سال گذشته که به نظرم حرکتی بدیع در جهت ارتقای مجموعه به شمار می آید.

 سازماندهی سفرهای استانی معاون محترم با پروتکل مشخص که تا قبل از محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا از ۸ استان بازدید شد. طی این سفر‌ها با طیف وسیعی از همکاران، شامل مسئولان استانی و همکاران دفاتر نهاد اعم از مسئولان، معاونین، مدیران اجرایی، مسئولان واحد خواهران و نیز مجموعۀ اساتید و مدیران گروه‌های معارف اسلامی و معاونین آموزشی و پژوهشی دفاتر استانی و دبیران هم اندیشی، نشست‌هایی برگزار شد و ضمن تبیین رویکرد معاونت، نسبت به رسیدگی به مسائل جاری آن‌ها اقدامات خوب و موثری صورت گرفت و بحمدالله بازتاب خوبی هم داشت.

البته در این مجال از ذکر فعالیت‌های روتین و جاری و نیز برنامه‌ریزی‌های مداوم و برگزاری جلسات متعدد با موضوعات مختلف خودداری می‌کنم.

 

  ماوا: درباره رویکرد و چشم‌انداز معاونت در دور جدید و لزوم آن توضیح بفرمایید؟

محمدصالحی: بهترین پاسخ به این سئوال را می‌توان در سخنرانی معاون آموزشی، در مراسم معارفه پیدا کرد، ایشان ضمن تبیین رویکرد معاونین قبلی، چشم انداز معاونت را در راستای تکمیل و ارتقاء رویکردهای پیشین برشمرده و گفتند «ماموریت معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد بخشی از مأموریت حساس و گسترده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌هاست که در دایره ماموریت حکومت اسلامی و در دایره تمدن اسلامی قرار دارد. بنابراین چشم انداز معاونت بخشی از چشم انداز نهاد و چشم انداز نهاد بخشی از چشم انداز انقلاب اسلامی در ۱۴۰۴ و اخیرا ۴۰ ساله دوم و گام دوم انقلاب است. لازمه تعریف مأموریت این بخش مهم از نهاد در سایه بیانیه گام دوم انقلاب و اهداف، وظایف و انتظارات آمده در آن، حرکت در راستای مبانی و اصول، چشم انداز و راهبردهای برآمده از منابع اصیل دینی و اسناد بالادستی و عقل جمعی و پژوهش‌های علمی به انجام رسیده و احیاناً باز تعریف و بازسازی برخی از سازوکارها و بعضاً زیرساخت‌های موجود در این بخش است» و افزودند: «دستیابی به هدف والای تربیت نیروی متعهد و کارآمد مبتنی بر توجه به سه ضلع استاد، دانشجو و متون آموزشی و تربیتی است.

 

    ماوا: میزان موفقیت و حصول اهداف در برنامه‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

محمدصالحی: البته پاسخ  اصلی به این سئوال را باید جامعه هدف ما بدهند، یعنی اساتید معارف در وهله اول و بعد همکاران صف و ستاد در شئون مختلف. اما به نظرم تا آنجا که به مدیریت کلان مجموعه یعنی معاون آموزشی مربوط می‌شود اقدامات بسیار موثر و ماندگاری صورت گرفته است که مهمترین آن‌ها را می‌توان احیای شورای معارف و کمیته‌های معارف در وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی، طرح موضوع جذب فعال اساتید معارف، پیگیری رویکرد معاونت یعنی تربیت دینی در تراز انقلاب به عنوان مطالبه‌ای مهم و کلان که مد نظر مقام معظم رهبری و نظام است نه صرفاً یک شعار و ... دانست.

 

    ماوا: با عنایت به اینکه یکی از اصلی‌ترین رسالت‌های معاونت، آموزش می‌باشد و معاون محترم آموزشی نیز رشد و توسعه آموزش در دانشگاه‌ها را از اصلی‌ترین دغدغه‌های خود در سخنرانی‌ها و جلسات متعدد بیان نموده‌اند، لطفأ از عملکرد این حوزه در پشتیبانی اساتید، گروه‌ها و مدیریت دروس معارف اسلامی در دانشگاه‌ها برایمان بگوئید.

محمدصالحی: به نظرم پاسخ این سئوال به نوعی در سئوالات قبل داده شد، ولی برای توضیح بیشتر عرض می‌کنم که با تصدی مدیریت امور گروه‌ها توسط حجت الاسلام آقای امراللهی و انتقال این مجموعه به قم، امر ارتباط موثر با استادان معارف و به خصوص گروه‌های معارف بسیار سرعت گرفت و تسهیل شد. گفتنی است که مدیریت امور گروه‌ها در بازرسی از کلیه گروه‌های معارف در استان‌های مختلف اطلاعات ذی‌قیمتی جمع آوری کرده و ارتباطات بسیار خوبی با صف گرفته‌اند که شرح آن را باید خود ایشان توضیح بدهند اما بنده به عنوان مطلع در این زمینه واقعاً زحمات این دوستان را ارج می‌نهم چون شاهد تلاش مجدانه آن‌ها بوده‌ام و به جهت ارتباط نزدیک با همکاران صف، بواسطه وظیفه‌ی جاری در حوزه معاونت از بازخورد این تلاش‌ها در دانشگاه‌ها هم با خبر هستم. در خصوص امور دروس هم با تشکیل شورای معارف و کمیته‌های تخصصی محتوا و متون با محوریت مدیریت امور دروس و نیز با تلاش‌های در خور ستایش حجت الاسلام حیدرزاده و همکارانشان اقدامات خوبی صورت گرفته که شرح آن در این مجال ممکن نیست و البته باید توسط خود ایشان گزارش شود. امور استادان معارف هم که به قول معاون محترم، خاکریز معاونت است مهمترین اقدام یکپارچه سازی سامانه‌های ثبت نام و امور استادان در سامانه سجا است که در دوره مسئولیت آقای حیدرزاده پیگیری و به صورت آزمایشی آغاز و در دوره مسئولیت آقای نورانی رسماً بکارگیری شد. درباره سامانه سجا به نظرم توضیحات مدیر امور استادان لازم است، همینقدر عرض کنم که کار بسیار بزرگی انجام شده است. از دیگر اقدامات قابل توجه در حوزه استادان، به سامان رساندن پرونده استادان معارف و تبدیل پرونده‌های فیزیکی به الکترونیکی بود که خوشبختانه با نظر مساعد معاون آموزش در رفع موانع و تلاش ارزشمند مجموعه همکاران مدیریت به سرانجام رسید و در حال حاضر در سامانه پیوست در حال مرتب‌سازی است.

  

ماوا: با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین دستاوردها و اهداف محقق شده در یک سال اخیر، رسمی‌شدن پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی بود، در این رابطه برایمان توضیح دهید؟

    محمدصالحی: موضوع درخواست رسمی قطعی شدن پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی در دوره‌های پیشین کلید خورده بود و در این رابطه همکاران مختلفی اعم از معاونین پژوهشی و اجرایی، اعضای هیئت علمی، پژوهشگران و مسئولان پژوهشکده‌ها و نیز پرسنل پژوهشگاه تلاش درخور توجهی داشتند و بحمدالله در دوره‌ی حجت الاسلام عیسی‌زاده با تقویت شورای علمی پژوهشی و برگزاری جلسات منظم شورا و پیگیری‌های موثر و نیز مساعدت ریاست محترم نهاد، به بار نشست و مجوز رسمی-قطعی پژوهشگاه از شورای‌عالی انقلاب فرهنگی دریافت شد که به نظرم اتفاق مبارک و فرصتی مغتنم است که اگر در زمان مقتضی از آن استفاده شود می‌تواند سرمایه‌ی علمی پژوهشی ارزشمندی برای نهاد باشد.

 

    ماوا: نحوه تعامل حوزه معاونت با مدیریت‌ها، رؤسای ادارات و سایر همکاران و بالعکس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

    محمدصالحی: خوشبختانه ارتباط حوزه معاونت با مدیریت‌های محترم مجموعه (که در شورای مدیران هر هفته در خدمتشان هستیم) خوب و صمیمانه است و البته ممکن است در پاره‌ای موارد اختلاف نظرهایی در شیوه‌ی اداره امور باشد که از نظر بنده بسیار ناچیز است.

  ارتباط با رؤسای ادارت و کارشناسان هم علاوه بر فرصت شورای ادارات، جلسات تفکیکی با هر مدیریت و کل مجموعه‌ی همکاران با حضور شخص معاون محترم در محل کار ایشان صورت می‌گیرد که مورد استقبال همکاران قرار گرفته است.  در امور روزمره و روتین هم از اولین ساعات کار اداری تا ساعاتی از عصر حوزه معاونت فعال و در اتاق من همیشه باز است و خوشبختانه همکاران محترم به سهولت مراجعه و طرح مسئله می‌کنند و باز هم عرض می‌کنم در همه‌ی این شئون ممکن است نقص هایی باشد که امیدواریم با همفکری و همدلی همکاران مرتفع شود.

 

    ماوا: درباره مهمترین معیارها و شاخص‌های انتصابات در معاونت، قدری برایمان توضیح دهید و اینکه آیا این انتصابات توانسته‌اند معاونت را در پیشبرد اهداف و برنامه‌ها یاری کنند؟

    محمدصالحی: به غیر از ادارات حوزه‌ی معاونت که در چارت جدید ایجاد شده‌اند، در بعضی از مدیریت‌ها تغییراتی داشتیم که عمدتاً با هدف ارتقاء مجموعه صورت گرفته است. جابجایی‌هایی هم بنا بر اعلام نیاز معاونت‌های دیگر و سازمان‌های بیرونی و درخواست خود افراد داشتیم. در همه‌ی این موارد اهتمام معاونت حفظ کرامت همکاران و پرهیز از آسیب به ایشان بوده است.  و البته در تغییرات ملاک‌هایی هم مد نظر بوده مثل داشتن دانش مرتبط، انگیزه، توانمندی و  نیز روحیه‌ی  همراهی با سیاست و خط مشی معاونت. در این دوره احکام  انتصاب برای مدیران محترم سه ساله و برای رؤسای ادارات ۲ ساله صادر شده و بنابراین است که عملکرد افراد در کمیته ارزیابی بررسی شده و برای تمدید تصمیم گیری شود.

 

    ماوا: ارتباط معاونت و مجموعه مدیران در طول سال گذشته با مجموعه وزارت‌های مربوطه و دانشگاه آزاد اسلامی را مطلوب می‌دانید؟ چه اقداماتی در این بخش صورت گرفته است؟

محمدصالحی: عرض شد که در دور جدید معاونت کمیته‌های معارف در دو وزارت مربوطه احیا شد و تا به حال هم جلسات بسیار خوبی برگزار شده است. فکر می‌کنم پنج جلسه بوده و مصوبات جلسات غالباً انتظارات معاونت و البته مجموعه استادان معارف را تامین کرده است. این جلسات با دبیری مدیر محترم گروه‌های معارف اسلامی ادامه دارد و نیز کمیته معارف در دانشگاه آزاد هم با محوریت مسئول نهاد دانشگاه شکل گرفته و قرار است تصمیم‌های مهم و کلان در آنجا گرفته شود. به غیر از کمیته معارف، عضویت و حضور معاون و مدیران مجموعه در شوراها و کمیته‌هایی مانند شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها، هیات‌های عالی جذب و ارتقاء و سایر مجامع، بستر مناسبی است برای تعامل بیشتر و بهتر با مجموعه‌هایی که ذکر کردید.

 

    ماوا:  آقای محمدصالحی از صبر و حوصله و اینکه وقت گران‌بهایتان را در اختیار ما قرار دادید تشکر نموده و حرف آخر؟

 محمدصالحی: بنده هم از تلاش‌های شما به خصوص در بازتاب مطلوب اخبار و گزارش‌های خوب سپاسگزارم و برایتان آرزوی توفیق روز افزون دارم. در این فرصت از کلیه همکاران معاونت در تمامی سطوح به نوبه خود قدردانی کرده و تقاضا دارم ما را از رهنمودهای خود بی نصیب نگذارند.

 

کلمات کلیدی
مدیر سیستم
تهیه کننده:

مدیر سیستم

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *