حجت الاسلام و المسلمين عيسي‌زاده در جلسه معارفه حجت الاسلام و المسلمين محمدنژاد:

اصلی‌ترین مأموریت مدیریت هم اندیشی استادان، آوردن ظرفیت عظیم علمی و معرفتی استادان به پای تصمیم گیری‌های کلان نظام است.

 

 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ضمن تشکر و قدردانی از زحمات حجت الاسلام و المسلمین ساداتی نژاد و خیرمقدم به حجت الاسلام و المسلمین محمدنژاد عنوان کرد: در دیدار دانشجویی اخیر  یکی از شاه بیت‌های فرمایشات مقام معظم رهبری این بود که همیشه جریانی از کشورها ذیل یک ابرقدرت، با یک جریان دیگری از کشورها ذیل ابرقدرتی دیگر رقابت داشتند. اما امروزه تنها یک کشور را می توان یافت که در مقابل ظلم و استکبار و نظام سلطه ایستاده؛ کشور دیگری با این وضعیت نداریم.

وی در ادامه افزود: بازوی ارتباط جریان انقلابی با همه جریان‌های علمی استادی و دانشگاه، هم اندیشی است. کدام مجموعه است که اولاً آن آزادی عمل را دارد که خارج از سیستم های دیوان سالار پیگیر مطالبات و اهداف باشد و ثانیاً آن قیود و عناوینی که محدود کننده مخاطب باشد را ندارد؟  فقط هم اندیشی است.

 

قبل از سخنان ریاست نهاد، حجت الاسلام و المسلمین عیسی زاده معاون آموزشی نهاد ضمن پاس داشتن روز قدس بیان کرد: فلسفه این جلسه تشکر و قدردانی از زحمات چندین ساله استاد بزرگوار حجت الاسلام و المسلمین ساداتی نژاد است که در طول این سال‌ها زحمات مضاعفی را به همراه همه دوستان و همکاران شان در مدیریت هم اندیشی استادان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها داشتند و جای تقدیر و قدردانی دارد و همچنین به معرفی حجت الاسلام و المسلمین محمدنژاد می‌پردازیم که با برنامه‌های آینده نگرانه و آینده پژوهانه‌ای که ایشان دارند، ان شاءالله شاهد ارتقاء روز افزون این مدیریت باشیم.

مدیریت هم اندیشی استادان دانشگاه یکی از مراکز حساس و دارای مسئولیت  مهمی در نهاد است.

معاون آموزشی گفت: امروز فرهنگ و تمدن اسلام که برآمده از متن دین اسلام ناب است، و مورد اشاره و تأکید و توجه اندیشمندان غربی هم قرار گرفته، خیلی خوب در عرصه‌های اجتماعی خودش را نمایان می‌کند.

بخش عمده این توسعه و انتشار قطعاً مدیون تلاش‌ها و نگاه‌های بلند استادان متدین، دلسوخته و بزرگواری است که ما در دانشگاه‌های کشور از وجودشان بهره‌مندیم. استادان بزرگواری که از تعلقات دینی و ملی گرفته تا تمام پیشرفت‌ها و تحولات پر شتاب علمی در داخل کشور را رقم می‌زنند.

وی در ادامه افزود: در کنار همه این افتخارات و امتیازهایی که دانشگاه‌های کشور ما دارد، یکی از وظائف و نکات و مسئولیت‌ها و عملکرد مهم استادان ، که بارها مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته و نقش برجسته ای هم هست ، نقش تربیتی و سازندگی است که استادان ما در دانشگاه‌ها از آن برخوردارند. یعنی تربیت نسل جوان و پیشرو برای کشور اسلامی و در نهایت برای کل جامعه اسلامی مورد توجه است.

حجت الاسلام عیسی‌زاده با اشاره به چکیده رهنمودهای مقام معظم رهبری و بیانیه و پیام‌های ایشان خطاب به استادان، بیان کرد: از مهمترین‌ها آن ها که می توان در یک جمله خلاصه کرد و از ابتدای به عهده گرفتن این معاونت مطرح شد، تربیت دینی در تراز انقلاب اسلامی است. این مسئولیت بسیار مهم و برجسته استادان نیازمند دارا بودن روحیه تقوا  و توجه به معرفت دینی است و این محقق نمی‌شود مگر در پای درس استادان بزرگواری که در دانشگاه‌ها از وجود آنها بهره مند هستیم.

وی ادامه داد: تربیت دینی در تراز انقلاب اسلامی در واقع نقطه ثقل مسئولیت استادان ماست. این تربیت دینی باید در صحنه‌های عینی خود را به نمایش بگذارد. یکی از جاهایی که این مسئولیت بزرگ و برجسته خودش را نشان می‌دهد، نقش آفرینی استادان ما در مسائل اجتماع، کشور و مخصوصاً مشارکت در تصمیم سازی‌های بزرگ و مهم نظام است.

معاون آموزشی گفت: فلسفه تشکیل مرکز هم اندیشی در ابتدا و اکنون مدیریت هم اندیشی در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در واقع ورود جدی به عرصه تصمیم سازی برای نظام و مسئولین نظام است. امروز بیش از هر زمان دیگری مسئولین ما به طرح ها، پیشنهاد و تصمیم سازی و فرمول‌هایی که استادان ما در دانشگاه‌ها  پیش روی آن‌ها می‌گذارند، نیاز دارند. لذا اصلی‌ترین ماموریت مدیریت هم اندیشی استادان، آوردن این ظرفیت عظیم علمی و معرفتی به پای تصمیم گیری‌های کلان نظام است.

عیسی زاده افزود: اگر قرار است نسلی برای مدیریت نظام اسلامی در منطقه و خدمات رسانی به جامعه اسلامی تربیت شود، این محقق نمی‌شود مگر آنکه دانشجویان و نسل آینده ما از تربیت درست و والای دینی و خودساختگی معنوی برخوردار باشند. بنابراین وظیفه استادان فقط آوردن دانشجو پای درس‌های آموزشی نیست، بلکه مهمترین نقش استادان ما نقش تربیتی است.

معاون آموزشی نهاد برای عملی شدن این هدف سه راهبرد را معرفی نمود و گفت: اولین راهبرد این است که مباحث، تصمیم گیری‌ها و تصمیم سازی‌هایی که داریم باید از عمق بیشتری برخوردار شود و به اصطلاح یک عمق بخشی را هم در مباحث معرفتی و هم در تصمیم سازی‌ها و هم در بحث‌های تربیتی داشته باشیم. زمانی که استادان ما در بحث‌های تربیتی عمیق می‌شوند، اثرات آن کار تربیتی چندین برابر و ماندگار می‌شود.

راهبرد دوم فعال سازی همه بدنه استادی دانشگاه هاست. به لحاظ کوشش کمی و توسعه‌ای که باید در عرصه دانشگاهی داشته باشیم، چه در بحث‌های تربیتی و فرهنگی که این مدیریت دنبال می‌کند و چه در عرصه‌های علمی و اندیشه‌ای که در حلقه‌های هم اندیشی و دانش افزایی دنبال می‌شود. توسعه و فعال سازی همه بدنه استادان دانشگاه جزء راهبردهای ما است.

راهبرد سوم که حاصل دو راهبرد قبلی است و باید به عنوان نتیجه مهم دنبال شود، راهبرد مشارکت و آوردن همه ظرفیت استادان در تصمیم سازی‌ها و مسائل مهم کشور است.

کلمات کلیدی
مدیر سیستم
تهیه کننده:

مدیر سیستم

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *